Astımlı çocuklarda ekrin ter yanıtı
Eccrine sweat responsein children with asthma
- Tez No: 248122
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Astım, genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı geri dönüşümlü hava yolu obstrüksiyonu, bronş aşırı duyarlılığı ve hava yolu inflamasyonu ile karakterize heterojen bir hastalıktır. Hem astımlı hastaların ailelerinde hem de pediatristlerde astımlı çocukların sağlıklı çocuklara göre daha fazla terlediğine dair yaygın kanı bulunmasına rağmen bu konu henüz araştırılmamıştır.Bu çalışmanın amacı astımlı çocuklardaki terleme cevabı ve bu cevabı etkileyen faktörlerin araştırılması ve elde edilen bulguların sağlıklı çocuklarla karşılaştırılmasıdır.Çalışmaya yaşları 6-18 arasında değişen 82 astımlı çocuk ile 51 sağlıklı çocuk dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Asthma is characterized by chronic airway inflamation, reversible airway obstruction, bronchial hyperreactivity and a heterogeneous disease in which genetic and environmental factors play a role. Even though there is a general conviction among parents of asthmatic children and pediatricians that asthmatic children sweat more than healthy ones, this has not been formally tested.The aim of the study was to determine sweating response and factors affecting this response in children with asthma and compare this findings with healty children.Eighty - two children with asthma and 51 healthy controls aged 6-18 years were enrolled in the study.