Malign gastroduodenal obstrüksiyonda metalik stentleme
Metallic stent placement in malignant gastroduodenal obstruction
- Tez No: 248127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Şubat 2004 ile Mayıs 2009 tarihleri arasında gastroduodenal metalik stentleme yapılan 15'i erkek, 11'i kadın toplam 26 hasta, retrospektif olarak değerlendirilerek, çalışmaya dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 59 idi (28-80). Hastaların tümü opere olamayacak evredeydi. Gastroduodenal obstrüksiyonun sebebi 11 (%42) hastada pankreas adenokarsinomu, 8 (%30) hastada mide adenokarsinomu, 2 (%8) hastada duodenum adenokarsinomu, 2 (%8) hastada duodenum metastazı bulunan kolon adenokarsinomu, 1 (%4) hastada periampüller bölge tümörü, 1 (%4) hastada kolanjiyokarsinom, 1 (%4) hastada duodenum metastazı bulunan appendiks adenokarsinomuydu. Kendiliğinden açılabilir kaplı olmayan metalik stentler (Wallflex, Enteral Wallstent, Niti-S) floroskopi (25 hasta) ya da floroskopi ve endoskopi eşliğinde (1 hasta) yerleştirildi. Stentlemede 20 (%77) hastada transoral yol, 5 (%15) hastada transgastrik yol, 1 (%4) hastada transhepatik yol kullanıldı. Gastroduodenal stent ile birlikte 13 (%50) hastaya malign biliyer obstrüksiyona yönelik biliyer stent yerleştirildi. Teknik başarı oranı %100 olarak saptandı. İşleme bağlı mortalite veya majör komplikasyon izlenmedi. Bir hastada işlem sırasında kateteri kırılan stent kement ile yakalanarak çıkarıldı, yenisi yerleştirildi. Hastaların gastroduodenal stent öncesi ve sonrası oral alımları değerlendirildi. Yirmi (%77) hasta katı gıda, 3 (%11) hasta sıvı gıda alabildi. 2 hastanın (%8) oral alımında düzelme olmadı. Afferent lup obstrüksiyonu nedeni ile işlem yapılan bir hastada afferent lup dekompresyonu sağlandı. Bu sonuçlarla klinik başarı oranı %92 olarak saptandı. Hastalar stent yerleştirilmesi sonrası ortalama 80 (16-234) gün takip edildi. İki (%8) hastada gastroduodenal stent yerleştirilmesinden 13 ve 20 hafta sonra tümöral büyümeye bağlı reobstrüksiyon saptandı. Yüksek teknik başarı, klinik başarı ve minimal komplikasyon oranları ile floroskopi kılavuzluğunda metalik stent yerleştirilmesi malign gastroduodenal obstrüksiyonun palyatif tedvisinde etkin ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In this study, 26 patients (15 male and 11 female) with metallic gastroduodenal stent placement between February 2004 and May 2009 were evaluated retrospectively. The mean age of the patients was 59 years (range: 28-80 years). All patients had unresectable tumors with gastroduodenal obstruction. The causes of obstruction were pancreatic carcinoma in 11 (42%) patients, gastric carcinoma in 8 (30%) patients, duodenal carcinoma in 2 (8%) patients, colon carcinoma with duodenal metastasis in 2 (8%) patients, periampullary tumor in 1 (4%) patient, cholangiocellular carcinoma in 1 (4%) patient, appendix carcinoma with duodenal metastasis in 1 (4%) patient. Self expandable uncovered metallic stents (Wallflex, Enteral Wallstent, Niti-S) were placed with fluoroscopic guidance in 25 patients, with both fluoroscopic and endoscopic guidance in one patient. In 20 (77%) patients peroral route, in 5 patients (15%) transgastric route, in 1 (4%) patient transhepatic route were used. Combined biliary and duodenal stenting were performed in 13 (%50) patients. Technical success rate was %100. No mortality or major complication occurred due to the procedure. A broken stent was replaced by the new one during the procedure in one patient. Oral intakes of patients before and after the prosedure were evaluated. Twenty patients (77%) could resume solid foods, 3 patients (11%) could resume fluids. Oral intake of 2 (8%) patients did not improve. Afferent loop decompression was achieved in one patient with afferent loop obstruction. Clinical success rate was 92%. Patients were observed for the mean of 82 days (range: 16-283 days) after the procedure. Two (8%) patients developed reobstruction 13 and 20 weeks after stenting due to tumor ingrowth. With high technical success rates, clinical success rates and minimal complications, fluoroscopy guided metallic stent placement is a safe and effective palliation method in patients with malignant gastroduodenal obstruction.