Helicobacter pylori ile enfekte hastalarda eradikasyon tedavisi sonrası ortalama trombosit hacmi değişiklikleri
Variations in platelet indices in patients with Helicobacter pylori infection before and after eradication
  1. Tez No: 504565
  2. Yazar: HATİCE BURCU DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CELALETTİN ÜMİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
H. pylori enfeksiyonu tüm dünyada görülen en sık kronik bakteriyel enfeksiyondur. Gastrik ve duodenal ülser gibi beniğn gastroduodenal hastalıklar dışında mide adenokanseri ve mukoza ile ilişkili lenfoma gibi maliğn hastalıkların patogenezinde de rol alır. H. pylori'nin gastrointestinal sistem dışındaki hastalıklarda da rol alabileceği düşünülmektedir. Bu hastalıklardan H. pylori ile ilişkisi en belirgin olanlar nedeni belli olmayan demir eksikliği anemisi ve idiyopatik trombositopenik purpuradır. İdiyopatik trombositopenik purpuralı hastalarda H. pylori testlerinin yapılması ve pozitif bulunursa tedavi verilmesi kılavuzlarda önerilmektedir. Normal trombosit sayılı bireylerde ise H. pylori'nin trombosit sayısına etkisi araştıran çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada trombosit sayısı normal dispepsi dışında kronik hastalığı olmayan bireylerde H. pylori eradikasyonu sonrası trombosit sayısı ve ortalama trombosit hacmi değişikliklerini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla hızlı üreaz testi pozitif saptanan sonrasında üre nefes testi ile de bakterinin eradike edildiğinin gösterildiği 106 hasta retrospektif olarak incelendi. Hasta dosyalarından eradikasyon öncesi ve sonrasına ait klinik ve laboratuvar verileri alınarak kaydedildi. Hastaların %57,5'i kadın, %42,5'i erkek, yaş ortalaması 50,14±13,31 yıldı. Eradikasyon tedavisi öncesinde hastaların trombosit değerleri ortalama 256.730±66.380/mm3 iken, H. pylori'nin eradike edilmesi sonrasında trombosit değerlerinin ortalama 287.080±59.240/mm3 olduğu görüldü. Hastaların MPV değerleri incelendiğinde eradikasyon öncesinde ortalama MPV değerleri 9,35±1,63 fL iken, eradikasyon sonrasında bu değerlerin ortalama 8,61±1,48 fL düzeylerine gerilediği görüldü. Sonuç olarak; bu çalışma ile H. pylori eradikasyonu sonrası trombosit sayılarında artış, ortalama trombosit hacmi değerlerinde düşüş olduğu görüldü. H. pylori enfeksiyonu ile trombosit sayısı ve trombosit hacmi gibi trombosit fonksiyonlarının tam olarak ortaya konulması ve patogenezin açıklanabilmesi için kontrollü, prospektif çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
H. pylori infection is the most common chronic bacterial infection worldwide. Apart from benign gastroduodenal diseases, such as gastric and duodenal ulcers, it also plays a role in the pathogenesis of malignant diseases such as gastric adenocancer and mucosal-associated lymphoma. H. pylori is also thought to be involved in extragastrointestinal diseases. The most prominent associations of these diseases with H. pylori are idiopathic thrombocytopenic purpura and unexplained iron deficiency anemia. As recommended in various guidelines, H. pylori infection should be investigated and treated if present in patients with immune thrombocytopenia. There are very few studies about the effects of H. pylori on the absolute platelet count in individuals who have platelet counts within normal ranges. In this study, we have aimed to examine the platelet count and the mean platelet volume changes following H. pylori eradication in patients who have normal platelet counts and no chronic diseases except for dyspepsia. For this purpose, we evaluated the data of 106 patients with urease test positivity before the eradication of bacteria and urea breath test negative after the eradication, in a retrospective manner. Clinical and laboratory data before and after the eradication were also collected from the patient files. 57,5% of the patients were female and 42,5% were male, while their median age was 50,14±13,31 years. Before the eradication treatment, median platelet count was 256.730±66.380/mm3. After H. pylori was eradicated, it has been observed that the median platelet count increased to 287.080±59.240/mm3. When the MPV levels of the patients were analyzed, MPV levels were 9,35±1,63 fL, these values regressed to around 8,61±1,48 fL after eradication. In conclusion, this study shows that there is an increase in absolute platelet counts and a decrease in MPV levels with the eradication of the H. pylori. There is a need for further controlled retrospective studies to prove that the pathogenesis of H. pylori infection is related to platelet functions, such as platelet count and platelet volume.