Kalıcı pacemakerı olan hastalarda kardiyak pacing tipinin B-tipi natriüretik peptit seviyesi ve ekokardiyografik ölçümler üzerine etkisi
The effect of cardiac pacing type on B-type natriuretic peptide level and echocardiographic measurements in patients with permanent pacemaker
  1. Tez No: 248135
  2. Yazar: GHANIYA DAAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çocuklarda kalp pilleri belirli koşullarda hayat kurtarıcı olmakla birlikte uzun süreli sağ ventriküler uyarının kalp fonksiyonları üzerinde olumsuz etkileri olabileceği bildirilmektedir. Çalışmaya 2000-2009 yılları arasında kalp pili implantasyonu nedeniyle izlenmekte olan 160 hasta dahil edildi.Hastalara ait tüm BNP düzeyleri, bazal ve son kontrol ekokardiyografik veriler kullanıldı.Endikasyonlar, kalp pili modları, pace yüzdesi, ventriküler lead lokalizasyonları (apeks, upper septum, epikardiyal) belirlendi.Hastaların implantasyon yaş ortalaması 7,7±4,9 yıl olup hastaların %43'ü kızdı. 17 hastada HSS, 130 hastada AV blok varken 4 hastada kombine(HSS+AVB) bozukluk mevcuttu.9 hastaya ise diğer nedenlerden dolayı pacemaker uygulandı. 9 hastaya AAI/AAIR, 91 hastaya VVI/VVIR, 60 hastaya DDDR/VDD modlu pacemaker uygulandı. Hastaların %73'ünde apeks, %11'inde upper septum, %16'sında epikardiyal yerleşimli ventriküler elektrot mevcuttu. Atriyal ve ventriküler pacing oranları(VPO) sırasıyla %41±31 ve %87±28'di. Hastaların (n=66) LVEF değeri ortalama %73±9 idi. VPO?%25 olan hastalarda bazal BNP değerleri, VPO>%25 olanlarla benzerdi fakat 9.yıla kadar olan BNP değerleri, VPO?%25 olanlara göre anlamlı biçimde daha yüksekti. Pacemaker modlarıyla takip BNP değerlerinin yapılan karşılaştırılmasında 3. yıl hariç 9. yıla kadar olan BNP değerleri istatiksel olarak anlamlı biçimde AAI/AAIR grubunda en düşük, VVI/VVIR grubunda en yüksekti. BNP değerleri ventrikülden uzun süreli ve yüksek oranda ?pacing?in kalp fonksiyonları üzerine olumsuz etkilerinin olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Right ventricular pacing by cardiac pacemakers,lifesaving procedure in children, may have deleterious effect on cardiac functions in long term.160 patients,under follow-up due to pacemaker implantation between 2000-2009 were included.All BNP values, basal and last echocardiographic data of patients were used. Indications,pacemaker modes,pacing ratios,ventricular lead localisation(apex,upper septum,epicardial) were defined.Mean age of patients at implantation was 7,7±4,9 years, 43% of them were girl. There were 17 patients with SSS, 130 with AVB, 4 with mixed (HSS+AVB).Permanent pacemaker was applied to 9 patients for other reasons.Pacemaker modes were AAI/AAIR for 9 patients,VVI/VVIR for 91 patients,DDDR/VDD for 60 patients.There were 73% of patients with apical, 11% with upper septum and 16% with epicardial located lead.Atrial and ventricular pacing ratio(VPO) were 41±31% and 87 ±28% respectively. Mean LVEF(n=66) was 73±9%.Basal BNP values of patients with VPO?25% were similar to those of VPO>25%, but follow-up BNP values till 9. year were significantly lower for VPO?25% compared to the patients with VPO>25%.In analysis of relation between pacemaker modes and follow-up BNP values, BNP values of till 9. year except 3.year were significantly lowest for patients with AAI/AAIR, highest for VVI/VVIR.The BNP values support that long-duration and high-frequency pacing has deleterious effect on cardiac functions