Kolonoskopik polipektomi sonrası polip rekürrensi, kolorektal kanser sıklığı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
The assesment of the polyp recurrency,colorectal cancer frequency and risc factors following colonoscopic polypectomy
  1. Tez No: 248136
  2. Yazar: ÖZTÜRK ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SİVRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Polipler, normalde düz olan kolon mukozasından lümene doğru gelişen kabarıklıkları ifade eder. Gizli olarak büyüyen polipler saplı olup olmamasına, boyutlarına, tekli veya çok sayıda olmalarına göre değerlendirilirler. Histolojik olarak hiperplastik ve adenomatöz olarak ayrılırlar. Polipler genel olarak semptomsuzdur, nadiren ülsere olup kanayabilirler. Kolon polipleri iki ana başlık altında incelenebilir; neoplastik olanlar ve neoplastik olmayanlar. Neoplastik olanlar adenomatöz polipler ve karsinomlar iken neoplastik olmayanlar ise hiperplastik polip, hamartomatöz polip ve inflamatuar poliptir. Birçok kolon kanserinin adenomatöz poliplerden gelişmesi bu poliplerin takibinin önemini gösterir. HÜTF gastroenteroloji bölümünde son 10 yıldır takip edilen kolon polipli hastalardan 600 tanesi çalışmaya alındı. Hastalar retrospektif dosya taranarak değerlendirildi.Hastaların %67.8 sinin erkek, yaş ortalamasının 62.61 olduğu görüldü. Bu hastaların %83.5' inin 50 yaşından büyük olduğu görüldü. İlk kolonoskopi de tespit edilen 894 polibin %82.5 inin 1 veya 2 adet olduğu, ortalama boyutunun 10mm) , kötü histolojik tip, cinsiyet, ailede kolon malignite öyküsü, sigara ve alkol ile ilişki tespit edilmemiştir. Kolon adeno kanserli hastaların anemi ve sedimantasyon yüksekliği ile istatistiksel anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p:0.0001). Yine ilk kolonoskopideki polip boyutunun 10 mm'den büyük olması ile kolon kanseri gelişimi arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki görülmüştür (p:0.0001).Sonuç olarak bu 10 mm'den büyük polibi olan hastaların senkron polibi olduğu görülmüştür. Ayrıca polip boyutu arttığında (>10mm) kötü histolojik tipte olduğu tespit edilmiştir. İleri yaşta anemisi ve sedimantasyon yüksekliği ile kolon kanseri arasında ilişki gösterilmiştir. Takibin ara dönemlerinde fibersigmoidoskopi ülkemiz için önemini korumaktadır. Polip sayısının 3 veya daha fazla olması, kötü histolojik tip, boyut gibi parametreler hem polip rekürrensinde hem de kolon kanser gelişiminde risklidir. Ancak, araştırmaya dahil edilen vaka sayısının azlığı da göz önüne alınarak elde edilen verileri destekleyecek daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Polyps of colon refer to a protuberance into lumen from the normally flat colonic mucosa. Polyps which grow secretly are studied according to whether they have a pedunculate or to their sizes or to their being great in number. They are distinguished as hyperplastic and adenomatous histologically. Polyps are usually asymptomatic but may ulcerate and bleed. Colon polyps may be studied under two main headings; those which are neoplastic and those which are not neoplastic. While neoplastic colon polyps include adenomatous polyps and carcinomas, non-neoplastic colon polyps include hyperplastic polyps, hamartomatous polyps and inflamatuar polyps. Adenamatous developments in many colon cancers indicate us the importance of the observation of these polyps. 600 patients with colon polyps who have been treated at the Gastroentology department of Hacetepe University have been analyzed in this study. Patients have been assessed retrospectively with scanning records.It has been observed that 67.8% of the patients are males and that they have an avarage age of 62.61. It has been observed that %83.5 of patients are older than fifty years. 82.5% of the 894 polyps which have been observed in the first colonoscopy have one or two polyps and they have an avarage size of 10mm), malign histologic type, sex, family history with colon malignity, smoking and alcohol. It has been found that there is a meaningful connection between the anemia and the sedimentation rate of the patients with colon cancer and the length of their polyps being more than 10mm (p:0.0001, p:0.0001).As a result patients who have a polyp of bigger than 10 mm run the risk of being polyp synchronically and if its size increases, it carries the risk of being malign histologic type. The risk of having a colon cancer among the older patients who have an extreme anemia and sedimentation should be taken into consideration. Fibersigmoisdocopy is still important in our country in the course of the treatments. The number of the polyps being 3 or more than 3, malign histologic type and the parameters like the size are very risky for both the recurrency of the polyps and the development of colon cancer. However, taking the scarcity of the cases included in this study into account, it is thought that more studies are needed to support the datas obtained.