Özel bir kalsiyum hidroksit preparatının periapikal lezyonlu dişlere uygulanması sonucunun klinik radyolojik ve deneysel olarak araştırılması
The Clinically, radiologically and experimentally investigation of the results of application of a special Ca(OH)2 paste into the teeth which have periapical lesion
- Tez No: 30132
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Uzun yıllardan beri dişhekimliğinde periapikal lezyonlu dişlerin tedavisinde çeşitli yöntemler ve maddeler kullanılmış tır. Bu maddeler genelde periapikal lezyon içerisine taşırılmış, ancak burada meydana gelen iyileşmenin hangi etkenlerin tesiriyle ve ne olduğu kesinlik kazanmamıştır. Çalışmamızda, bir Ca (0H)_ türevi olan KALSİN isimli maddeyi periapikal lezyonlar içerisine taşırdık ve burada meydana gelen iyileşme klinik, radyolojik ve histopatolojik olarak incelenmiştir. Çalışmalarımız iki yönde olmuştur. Birincisi 8 deney hayvanının 32 dişinde yapay olarak meydana getirdiğimiz periapikal lezyonlara bu madde taşırılmıştır. Sonunda periapikal lezyonlarda radyolojik olarak yapılan kontrollerde iyileşme gözlenmiştir. Yapılan histopatolojik çalışmalar da bunu doğrulamıştır. Bu bölgede osteoblastların osteositlere onların da osteoid dokuya dönüşerek yeni kemik dokusu meydana getirdiği gözlenmiştir. insanlara yönelik ikinci kısımda ise hem klinik hem de radyolojik olarak periapikal lezyonlu dişlerin şifa bulduğu tespit edilmiştir. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CLINICALLY, RADİOLOGİCALLY. AND EXPERIMENTALLY INVESTI GATION OF THE RESULTS OF APPLICATION OF A SPECIAL Ca(OH)2 PAS TE INTO THE TEETH WHICH HAVE PERIAPICAL LESİON. İn dentistry, lots of methods and materials have been used in treatment of teeth which have periapikal radiolucency for a long time. Generally, these materials have been overflowed into the lesi ons but it has not been known well that what kind of agents are ef fective in healing and what the cause is. İn our study, we have ca used the calsin-a derivative of Ca(0H)2~ to overflow into the pe riapical lesion and have examined the healing clinicaly histopat- hologically and radiologycolly. We have used two different ways in our study. At first, we have aplied this material in the artificial lesions we made in 32 teeth of 8 dogs. Then we have determined the healing whith radi ologic controls. İn periapical lesions. Also histopathological examinations have corroborated these result. İt has been observed that the osteoblasts were transformed into osteocyts and those being formed into osteoids, the new bone tissue was coustituted. At the second part of our study, clinicaly and radiologi- cally, it has been determined the healing of the periapical lesions 45