In vitro koşullarda börülce'de (Vigna unguiculata L.) rejenerasyon ve agrobacterium aracılığı ile gen transformasyon optimizasyonu
Optimization of in vitro regeneration and agrobacterium mediated gene transformation in cowpea (Vigna unguiculata L.)
  1. Tez No: 946463
  2. Yazar: GİZEM DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEMRAN MUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çok önemli bir baklagil çeşidi olan börülce (Vigna unguiculata), özellikle Sahra altı Afrika'da küresel tarım ve beslenme için büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi dayanıklılığı ve çeşitli çevresel koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Bitki bazlı protein, esansiyel amino asitler, diyet lifi, vitaminler ve mineraller açısından zengindir ve bu durum da onu daha çok tercih edilebilir bir ürün yapar. Yüksek azot fiksasyon başarısı ile tarımsal uygulamalardaki sürdürülebilirliği iyileştirir. Bunlara karşın börülce yetiştiriciliği, zararlılar ve hastalıklar gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Bu zorluklara karşın genetiği güçlendirilmiş bitki çalışmaları gerekmektedir. Bu çalışma, börülcenin dayanıklılığını arttırmaya yönelik ilk adım olan gen transformasyonu yoluyla börülceye yeni özellikler eklenmesine odaklanmaktadır. Transforme edilmiş dokularda gen ekspresyonunu izlemek için betalain pigmenti sentezleyen sentetik RUBY yapısı, bir raportör sistem olarak kullanıldı. Embriyo kurtarma yöntemi ile çimlenme sağlandı. Agrobacterium aracılı dönüşüm ile AGL1 hattı kullanılarak, 35S RUBY ve UBQ RUBY yapıları bitkilere aktarıldı. Seçim ortamında kırmızı-pembe dokuların oluşması ile başarı gözlemlendi. 35S RUBY yapısı, UBQ RUBY yapısına göre daha yüksek verimlilik gösterdi. Gelecek çalışmalar büyüme hormonu konsantrasyonlarını optimize ederek transforme börülce dokularından tam bitki rejenerasyonu elde etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cowpea (Vigna unguiculata), a very important legume variety, is of great importance for global agriculture and nutrition, especially in sub-Saharan Africa. This is due to its durability and ability to adapt to various environmental conditions. It is rich in plant-based protein, essential amino acids, dietary fiber, vitamins, and minerals, making it a more preferable product. It improves sustainability in agricultural applications with its high nitrogen fixation success. On the other hand, cowpea cultivation faces challenges such as pests and diseases. Despite these difficulties, genetically enhanced plant studies are required. This study focuses on adding new traits to cowpea through gene transformation, which is the first step towards increasing the resilience of cowpea. The synthetic RUBY structure, which synthesizes betalain pigment, was used as a reporter system to monitor gene expression in transformed tissues. Germination was achieved by embryo recovery method. Using the AGL1 line with Agrobacterium-mediated transformation, 35S RUBY and UBQ RUBY structures were transferred to plants. Success was observed with the formation of red-pink textures in the selection environment. The 35S RUBY structure showed higher efficiency than the UBQ RUBY structure. Future studies aim to achieve complete plant regeneration from transformed cowpea tissues by optimizing growth hormone concentrations.