Proliferatif diabetik retinopatili olguların vitreus ve serum adipokin düzeylerinin luminex yöntemi ile değerlendirilmesi
Multiplex bead analysis of vitreous and serum concentrations of adipokines in patients with proliferative diabetic retinopathy
- Tez No: 248152
- Danışmanlar: PROF. M. BORA ELDEM, PROF. DR. SİBEL KADAYIFÇILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada amaç, proliferatif diabetik retinopatili olguların serum ve vitreus VEGF, IL-1ß, IL-4, IL-13, IL-17, IFN-?, TNF-? konsantrasyonlarını saptamak ve adipokinlerin diabetik retinopati patogenezindeki rolünü belirlemektir. Bu doğrultuda 20 proliferatif diabetik retinopati olgusunun serum ve vitreusu değerlendirildi. 10 Epiretinal membran veya maküler delik olgusunun (kontrol-PPV) serum ve vitreusu ile 4 adet kadavranın (kontrol-kadavra) vitreusu, kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Sitokinlerin konsantrasyonlarının hesaplanmasında luminex yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the vitreous and serum concentrations of VEGF, IL-1ß, IL-4, IL-13, IL-17, IFN-?, TNF-? in patients with proliferative diabetic retinopathy, and to investigate the role of adipokines in the pathogenesis of diabetic retinopathy. Vitreous and serum samples were evaluated from 20 patients with proliferative diabetic retinopathy. As control groups, vitreous and serum samples from 10 patients with epiretinal membrane or macular hole (control-PPV), and vitreous samples from 4 cadavers (control-cadaver) were included. The multiplex bead array technology was used in measuring the concentrations of cytokines.