Kontakt lens kullanımı sonucu oluşan kornea ve konjonktiva değişiklikleri: Silikon hidrojel kontakt lensler ile konvansiyonel hidrojel kontakt lenslerin karşılaştırılması
Corneal and conjunctival changes after contact lens wear: The comparison of silicone hydrogel contact lenses and conventional hydrogel contact lenses
- Tez No: 248155
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İRKEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmada kontakt lens kullanımı sonucu kornea ve konjonktivada oluşan immünohistokimyasal değişiklikler belirlenerek yeni geliştirilecek kontakt lens çeşitleri ve kullanım şekilleri açısından yol gösterimine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışmaya Mart 2009- Temmuz 2009 tarihleri arasında Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Kontakt Lens birimine başvuran 36 hasta dahil edildi. Çalışma grubu olarak silikon hidrojel kontakt lens kullanmak isteyen 12 hasta ve konvansiyonel hidrojel kontakt lens kullanmak isteyen 12 hasta; kontrol grubu olarak kontakt lens kullanımı öyküsü olmayan 12 sağlıklı birey belirlendi. İlk muayene ve 1, 3, 6. aylarda hastalar tarsal papilla evrelemesi, bulbar konjonktiva impresyon sitolojisi, göz yaşında İL-6 ve İL-8 seviyeleri, konfokal mikroskopide kornea değişiklikleri açısından tetkik edildi. Bir kez serumda çayır, ot ve çimene özel IgE seviyesi için kan alındı. Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşı 23.75 (18-30) yıl idi. Her iki gruptaki hastaların tarsal konjonktiva papilla evrelemesi 6 aylık takip süresince değişiklik göstermedi. Silikon hidrojel lens grubunda konjonktiva impresyon sitolojilerinin Nelson evrelemesinde anlamlı olarak progresyon ve goblet hücre yoğunluğunda anlamlı olarak azalma görüldü. Hidrojel lens grubunda konjonktiva impresyon sitolojilerinin Nelson evrelemesinde ve goblet hücre yoğunluğunda anlamlı değişiklik görülmedi. Gözyaşında İL-6 ve İL-8 seviyeleri her iki lens grubunda anlamlı olarak artış gösterdi. Konfokal mikroskopi parametreleri, arka keratosit yoğunluğu dışında, her iki lens grubunda anlamlı olarak değişim göstermedi. Arka keratosit yoğunluğu her iki lens grubunda 1. aydan sonra anlamlı olarak progresyon gösterdi.
Özet (Çeviri)
The study aims to identify the immunohistochemical changes of cornea and conjunctiva after 6 month contact lens wear. The study was undertaken at the contact lens unit of the Department of Ophthalmology of the Medical School of Hacettepe Unıversity. The study include 12 patients who wear silicone hydrogel, 12 patients who wear hydrogel contact lens and 12 patients who have never worn contact lens. Patients were analyzed for tarsal papillary changes, bulbar conjunctiva impression cytology, tear IL-6 and IL-8 levels, confocal microscopic changes of cornea at first visit and 1, 3, 6th months. Serum samples were taken for specific IgE against tree, grass, weed. Mean age of patients were 23.75 (18-30) years. Tarsal conjunctival papillae staging showed no change during 6 months at two groups. Silicone hydrogel contact lens group had progression of Nelson's classification of conjunctival cytology and decrement of goblet cell density; hydrogel contact lens group had no significant change at the impression cytology. There were significant increment of the IL-6 and IL-8 levels in the tear of two groups. There were no significant change at the confocal microscopy parameters except posterior keratocyte density at both of the lens groups. The posterior keratocyte density of two lens groups showed significant progression after 1st month.