Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2000-2010 tarihleri arasında trakeostomi açılan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients undergoing tracheostomy between 2000- 2010 in Pediatric Intensive Care Unit
- Tez No: 248158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENAN BAYRAKCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Trakeotomi günümüzde yoğun bakım ünitelerinde her yaştaki hastaya sık olarak uygulanan cerrahi işlemlerden biridir. Bu çalışmada trakeostomi açılarak Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen 106 hastanın trakeotomi endikasyonları, komplikasyonları ile trakeostominin bu hastalarda ventilatörden ayrılma ve taburculuk üzerine olan etkileri incelenmiştir. Trakeostomi endikasyonu hastaların %67'sinde uzun süreli entübasyon ihtiyacıydı. Trakeotominin serviste açılmasının ameliyathanede açılmasına göre komplikasyon gelişiminde artışa neden olmadığı, güvenle serviste de trakeostomi açılabileceği görüldü. Hastaların trakeotomi öncesi ortlama olarak 25 gün mekanik ventilatörde izlendiği görüldü. Trakeostomi açılan hastaların %34'ü ventilatörden ayrıldı. Ventilatörden ayrılan hastaların çoğu üst havayolu obstrüksiyonu nedeniyle trakeostomi açılan hastalardı. Trakeostominin, ventilatörden ayrılamayan hastalarda ventilatörden ayrılmayı ve taburculuğu kolaylaştırdığı izlendi. Trakeotomi sonrası 51 hastada (%47) komplikasyon görüldü, komplikasyonların 87 tanesi (%66) ilk bir hafta içinde meydana geldi. Trakeostomi açılan hastaların yoğun bakımda yatış süreleri ortalama olarak 46 gün, hastanede yatış süreleri ise 85 gün idi. Mekanik ventilatörde dört hafta izlemden sonra trakeostomi açılan hastalarda daha yüksek oranda komplikasyon geliştiği görüldü. Hastaların trakeostomi ilişkili mortalitesi %5, toplam mortalite ise %40 idi.Sonuç olarak, trakeostomi çocuk yoğun bakım ünitelerinde güvenle kullanılan ve hastaların yoğun bakımdan taburculuğunu kolaylaştıran bir işlemdir. Trakeostomi ihtiyacı olan hastalarda trakeotomi işlemi üç hafta içinde uygulanmalı, dört haftadan sonraya bırakılmamalıdır. Trakeotomi yoğun bakım ünitelerinde de ameliyathanede olduğu gibi güvenle yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Tracheotomy is a frequently performed surgical procedure in intensive care units for patients of any age group. In this study the indications and complications of tracheotomy in 106 patients and the effect of tracheostomy on weaning off the ventilator and hospital discharge in these patients are evaluated. The indication for tracheostomy was the need for long term intubation in 67 % of the patients. There was no increase in number of complications when tracheotomy was performed in the intensive care unit rather than the operation room. The mean time for the patiens between connecting to the ventilator and having tracheostomy was 25 days. Thirty four percent of patients with tracheostomy could be deconnected from mechanic ventilator. Most of the patients that could be deconnected were the ones who had tracheostmy due to upper airway obstruction. It was found that tracheostomy facilitated deconnection of the patients from mechanic ventilator and hospital discharge. Complications were seen in 51 (47%) of patients after tracheotomy, 87 (66%) of them occured during the first week. The mean lenght of stay for the patients undergoing tracheotomy was 46 days in the intensive care unit and 85 days in hospital. Patients who had tracheostomy after four weeks of mechanical ventilation had higher percentage of complications. Tracheotmy related mortality was found to be 5% and the overall mortality was 45%.As a result tracheostomy is a procedure that can be performed safely in intensive care units and can facilitate discharge of patients from intensive care units. The timing of the procedure for the patients who need tracheostomy sould be within 3 weeks and should not be delayed more than 4 weeks. Tracheotomy can be performed safely in intensive care units as well as in the operation room.