Acinetobacter enfeksiyonlarında tedavi uygunluğu ile prognozun değerlendirilmesi
Determination of appropriateness of antibiotic treatment and prognosis in acinetobacter infections
  1. Tez No: 248157
  2. Yazar: İREM KOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TOPELİ İSKİT, PROF. DR. ÖMRÜM UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Acinetobacter türleri, yoğun bakımda izlenen hastalarda ciddi nozokomiyal enfeksiyonlara yol açmaktadır. Çoklu ilaç direnci (Multidrug resistance-MDR) nedeniyle Acinetobacter enfeksiyonlarının tedavisi zor olmaktadır. Bu çalı?manın amacı, Acinetobacter türlerine bağlı geli?en enfeksiyonların tedavisinde empirik ile kültür ve antibiyogram sonuçlarına göre verilen tedavinin uygunluğunun değerlendirilmesi ve tedavinin hastane mortalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Çalı?ma, Hacettepe Üniversitesi ?ç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde yapılmı? bir çalı?madır. Çalı?maya Acinetobacter türlerine bağlı geli?en pnömoni ve bakteriyemisi olan 64 hasta (28 erkek, 36 kadın, ortalama ya? 68,0 yıl) dahil edilmi?tir. Hastaların %81,2'si ventilatör ili?kili pnömoni, %11'i bakteriyemi, %4,7'si ventilatör ili?kili pnömoni ve bakteriyemi, %3,1'i ise nozokomiyal pnömoni tanısı almı?tır. Acinetobacter enfeksiyonunun hastalar yoğun bakıma yattıktan sonra ortanca 12. günde (25-75 persentil= 6-24,75) geli?tiği gözlenmi?tir. MDR Acinetobacter sıklığı %68,7'dir. Uygun empirik tedavi hastaların %23,8'ine verilebilmi?tir. Kültür ve antibiyogram sonuçları gözönüne alınarak verilen tedavinin %53,1'i uygundur. Hastaların yoğun bakım ünitesinde ve hastanede ortanca kalı? süreleri (25-75 persentil) sırası ile 37 (15-60) gün, ve 49 (33-91) gündür. Yoğun bakım mortalitesi %51,6 iken hastane mortalitesi %64 olarak saptanmı?tır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter species cause serious nosocomial infections in intensive care units. Treatment of these infections is difficult due to emergence of multidrug resistance (MDR). Aim of this study was to determine appropriateness of empirical treatment and treatment given according to culture results and antibiogram for Acinetobacter infections, effect of treatment on patient outcome. This study was conducted in the medical intensive care unit of Hacettepe University Hospital. Sixty four patients with Acinetobacter bacteremia and pneumonia (28 male, 36 female, median age 68.0 years) were included. Eighty-one percent of patients had ventilator associated pneumonia, 11% of patients had bacteremia, 4.7% of patients had ventilator associated pneumonia with bacteremia and 3.1% of patients had nosocomial pneumonia. Median duration of time from intensive care unit admision to development of Acinetobacter infections was 12 (25-75 percentile=6?24.7) days). Prevalance of MDR Acinetobacter was 68.7%. Appropriate empirical treatment could be given to 23.8% of patients and 53.1% of patients received appropriate treatment according to culture and antibiogram results. Median lengths of stay in intensive care unit and hospital were 37 (25-75 percentile 15?60) and 49 (25-75 percentile 33?91) days, respectively. Intensive care unit mortality was 51.6% and hospital mortality was 64.0%.