Alttan vuruşlu su çarklarından yararlanılarak santrifüj pompaların çalıştırılması ve pompa karakteristik değerlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 24818
  2. Yazar: CENGİZ FATİH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
5. OZLT Sulama kanalı üzerinde, alttan vuruşlu su çarklarından yararlanılarak sankrifüj pompa çalıştırılması esas alınmış tır.Buna göre önce kanalda daraltma uygulanacak, suyun hızı arttırılacak ve 13 cm düşü yüksekliği elde edilecektir. 3 m çapında, 16 kanattan oluşan çark, düşey yönde hareketlidir. Sulama yapılmayan zamanlarda, çark yukarı kaldırılacak ve sistemin boş yere çalışması engellenecektir. Kaldırma işle mi halat-çıkrık sistemiyle gerçekleştirilecektir. Yapılan hesaplarda, taşlı çiftlik mevkiindeki sulama ka nalı gez önüne alınmış ve buna göre çark milinden 5 d/d lık bir dönü ve 8,2 kilovat güç elde edilmiştir. Bu devir bir re- düktör vasıtası ile 1450 d/d ya çıkartılmış, ancak gücün $10 u kaybedilerek 7,5 KW ya inmiştir. 1,8 m den su emip 22 m ye basabilecek şekilde bir pompa hesap edilmiştir. Buna göre pompa şöyle seçilmiştir. Q r 54 m5/h Hg î 24,1 m n r 1450 d/d Ne z 7,5 KW Ns ı 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY On the water-ditch, mainly a centrifugal pump has "been taken into consideration by making use a bottom-stroke propeller. Thus, the ditch will harrowed to obtain a faster water fall, the propellar which is 3 m in diameter and which has 16 wings moves vertically. When it is aut of duty it will be lifted up to avoid working. The lifting prodecure will be carried out by rope and pulley system. A water-ditch at taşlıçiftlik area has been considered and the mill has given a spin of 5 rpm with a power of 8,2 KW.The rovelve has been increased up to 1450 rpm by means of a reduction unit. Yet, this has caused a decrease of 10 % in pover down to 7,5 KW. We have designed a pump which will suck of water from 1,8 m and pump it up to 22 m As a result, the specifications of the pump are as follow. Q=54 m3/h Hg=24,l m n=1450 rpm Ne=7,5 KW ns=60 rpm The overall pipe length is 150 m and it is 63 mm in diameter. This diameter is around its limits if the lengt and the fittings are reduced, the diameter can also be narrowed along with the cost of the system we have calculated the cost of per ton of water to the field it is 233 Tl.We compared with other systems we can easilly comprehend numerous uses of water propellar. 45