Tokat yöresinde yetiştirilen narince üzüm çeşidinin oniki Amerikan asma anacı ile uyuşmasının belirlenmesi ve kullanılan anaçların çeşidin vegetatif büyümesine etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 24817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
38 5. ÖZET Bu araştırma 1990-1991 vegetasyon döneminde Tokat Köy Hiz - metleri Araştırma Enstitüsün deneme bağında yürütülmüş, 12 farklı anaç (44/53, 140 R, S04, 5 BB, 420 A, 1103 P, 110 R, 99 R, 8 B, 5 C, 41 B, Rup. du Lot) üzerine aşılı Narince üzüm çeşidinde verim, salkım sayısı, sürme oranı, sürgün uzunluğu, uyuşma katsayıları, ve fenolojik özellikler incelenmiştir. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre ve 3 teker - rürlü olarak kurulmuştur. Toplam 36 parselden oluşan denemenin parsel alanları 30 m x 1.5 m = 45 m2 "dir. Her parselde 10 omca bulunmaktadır. Anaçların çeşidin vegetatif gelişmesine etkilerinin ortaya kon-ması amacıyla kombinasyonlarda sürme oranları ile sürgün ağır lıkları bulunmuş ve sürgün büyümesi gözlerin patlamasından hasada kadar izlenmiştir. Anaçların gözlere sürme oranları, uyuşma katsayıları arasında istatistik! anlamda fark bulunamamıştır. Bununla birlikte diğer özellikler üzerine anaçların etkisi önemli bulunmuştur. Bir yıllık sonuçlara göre verim bakımından anaçlar arasında önemli farklılıklar bulunmuş, verim 1478 kg (5 C) - 627 kg (420 A) arasında değişmiştir. Sürgün büyümeleri 185.66 (8 B)-98.65 (420 A) cm arasında değişmiştir. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak Tokat bölgesinde Narince çeşidi için herhangi bir anaç önermek mümkün değildir. Ancak elde edilen sonuçlara göre 420 A, 99 R ve Rup. du Lot anaçlarında uyuş* ma istatistiki olarak önemli olmamakla birlikte daha iyi, çubuk verimi 99 R anacında en yüksek bulunurken verim sıralamasında 5 C, 8 B, S04, 110 R, 99 R ve 1103 P anaçları aynı guruba girmektedir.39 Çalışmanın daha uzun süre tekrarlanarak uygun anaçların belirlen - mesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
40 6. SUMMARY This research was carried out in 1990-1991 during the vegeta tion period in Tokat conditions in the Research Institute of Köy Hizmetleri in Kazova. In this work, Narince variety grafted on 12 different rootstocks (44/53, 140 R, S04, 5 BB, 420 A, 1103 P, 5 C, 110 R, 99 R, 8 B, 41 B, Rup. du Lot) were used. The research was plant in randomized complete block designe with 3 replications. It consisted of 36 plots. Each plot size was 30 by 1.5 meter in which there were 10 vines. In the above scion-stock combinations, the effects of root - stocks on vegetative growth of vines, percentage of bud burst and weight of cane per vine were investigated and shoot growth of per vine was observed. According to this research, the effects of rootstocks on the shooting capacity of buds and compatibility of rootstocks were found apprximately similar. On the other hand, the effects of root stocks on the other components were found different. According to the collected data of one year, it was observed that there were importand differences among the rootstocks for yield. Yield of the rootstocks were changed from 627 kg/da to 1478 kg/da. The highest yield 1478 kg/da was obtained from 5 C. Althought the 420 A has produced the lowest yield with 627 kg/da. Shoot growth of rootstocks were changed from 98.65 cm to 185.66cm. The highest shoot growth 185.66 cm was obtained from 8 B. Althought the 420 A has produced the lowest shoot growth with 98.65 cm. It is not logical to propose any rootstocks variety for Na - rince in Tokat area according to this one year experimental re -41 suit. So order to find out the most suitable rootstocks those ex periments have to be repeated a number of years in the future.