Akut dönem inme hastalarında fizyoterapinin gövde kontrolü üzerine etkisinin araştırılması
The research of the effect of physiotherapy on trunk control in acute stroke patients
  1. Tez No: 248203
  2. Yazar: CEREN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ARMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; akut dönem inme hastalarında (inmenin oluşundan hemen sonra fizik tedavinin başladığı günden taburculuğa kadar) uygulanan fizyoterapi programının inme hastalarının gövde kontrolü üzerine etkisini araştırmaktır. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nörolojik Rehabilitasyon Ünitesinde yapılan çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Nöroloji Anabilim Dalı'nda yatan 31 akut dönem inme hastası katılmıştır. Çalışmaya mümkün olan en yüksek sayıda olgu alınmıştır. Olgular tıbbi açıdan uygun olduğu ilk andan itibaren tedavi programına başlanmıştır. Tedavi programı olgunun nörolojik ve fonksiyonel seviyesine uygun olacak şekilde belirlenmiş ve hastanede kaldığı sürece Bobath yöntemi ile tedavi edilmişlerdir. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrası tekrarlanmıştır. Olguların inme prognozu yönünden değerlendirmesi Modifiye Rankin Ölçeği (MRS), günlük yaşam aktivitelerindeki performansları Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FIM?), inme yönünden genel değerlendirmeleri Motor Değerlendirme Ölçeği (MDÖ) kullanılarak, gövde kontrolü ise gövde kontrolünü değerlendiren üç farklı test; Gövde Kontrol Testi (GKT) ve iki Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of physiotherapy program on trunk control in acute stroke patients. The study was performed in Hacettepe Universty, The Faculty of Health Sciences Department of Physical Therapy And Rehabilitation in Neurological Rehabilitation Unit. The study included 31 acute stroke subjects who were hospitalized in Hacettepe Universty Neurology Department. The program was started when the subjects? medical situation were eligible. The treatment program was determined according to subject? neurological and functional level. Patients were treated by Bobaths? approaches during their hospitalization period. Subjects were assessed before and after the treatment. Subjects were assessed by Modified Rankin Scale (MRS) for prognosis of stroke, Functional Independence Measure (FIM?) for activity of daily living, Motor Assessment Scale (MAS) for the overall assessment of stroke, Trunk Control Test (TCT) and two Trunk Impairment Scale (TIS) for trunk control. In the end of the study, it was observed that trunk control loss in acute stroke patients and the trunk control could be achieved after treatment.