Halluks valgus deformitesinde bantlamanın fiziksel performansa etkisi
The effects of taping on physical performance at hallux valgus deformity
- Tez No: 248204
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, fleksible halluks valgus tanısı konmuş bireylerde, fiziksel fonksiyonlar sırasında ayak mekaniğinin bantlama ile desteklenerek, bantlama uygulamasının fiziksel fonksiyona etkisini araştırmak ve elde edilen veriler doğrultusunda rehabilitasyon programına katkı sağlamaktı. Çalışmaya, halluks valgus tanısı almış gönüllü 40 kadın birey katıldı. Bireylerin hikaye, özgeçmiş, soygeçmiş ve aktivite alışkanlıkları kaydedildi. Tanımlayıcı verileri için ayağa ilişkin ölçümler, motor performans ölçümleri yapılarak, bireylerin yürüme yüzeyleri ve ayakkabı alışkanlıklarını değerlendiren bir anket dolduruldu. Ağrı, fonksiyonel etkilenim ve yaşam kalitesini ölçmek için Ayak Fonksiyon İndeksi (29,79±15,66), American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) Halluks MTF-İF Skalası (79,90±11,09) ile Ayak Bileği-Arka Ayak Skalası (90,65±7,43) ve Nottingham Sağlık Profili (109,35±96,53) kullanıldı. Halluks valgus deformitesini düzeltici bantlama uygulaması yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra, süreli performans testleri uygulandı. Yaş ve VKİ değişkenlerinin etkisini elimine etmek için, süreli performans testi sonuçları yaş değişkenine göre 2 grupta, VKİ değişkenine göre de 3 grupta incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of taping on physical function by supporting foot mechanics with taping during the functions on flexible hallux valgus subjects and to contribute rehabilitation programme. 40 voluntary female subjects who applied for diagnosis of hallux valgus included in the study. History, resume, family history and activity habits of the subjects were recorded. For descriptive data, foot related measures and motor performance measures were done and a questionnaire that asks about gait surfaces and shoe habits of subjects was filled. Foot Function Index (29,79±15,66), American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) Hallux MTP-IP Scale (79,90±11,09) and Ankle-Hindfoot Scale (90,65±7,43), Nottingham Health Profile (109,35±96,53) were used for evaluating pain, functional influence and quality of life. Timed performance tests were applied before and after corrective taping application. The results of timed performance tests were analyzed in two groups for age variation and three goups for BMI variation to eliminate age and BMI variations.