Total diz protezi uygulamalarında erken dönemde verilen açık ve kapalı kinetik zincir egzersizlerinin ağrı, ödem, eklem hareket açıklığı ve fonksiyonellik üzerine etkileri
Effects of open and closed kinetic chain exercises on pain, swelling, knee range of motion and function after total knee replacement
- Tez No: 564321
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışma bilateral total diz protezi (TDP) sonrası post-akut rehabilitasyon döneminde uygulanan açık kinetik zincir egzersiz (AKZE) ve kapalı kinetik zincir egzersiz (KKZE) programlarının ağrı, ödem, eklem hareket açıklığı ve fonksiyonellik üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmaya yaş ortalaması 65,22 (51-79) yıl olan bilateral total diz protezli 36 hasta (72 diz) dahil edildi. Hastalar randomize edilerek AKZE grubu (n=18) ve KKZE grubu (n=18) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Postoperatif ilk 3 günde hastanede tüm hastalara standart fizyoterapi programı uygulandı, aynı ev programı verilerek taburcu edildi. Post-operetaif 2. hafta kontrole gelen hastalardan bir gruba AKZE ve diğerine KKZE'lerinden oluşan program uygulanmaya başlandı. Egzersizler her hafta ilerletilecek şekilde ve haftada 3 gün toplam 6 hafta yaptırıldı. Hastaların ağrı şiddeti (Vizüel Analog Skala), ödem (çevre ölçümü), diz eklemi aktif ve pasif eklem hareket ölçümleri (universal gonyometre) egzersiz öncesi, 2 ve 6 hafta sonra yapıldı. Fonksiyonel durum (WOMAC) değerlendirmesi ise 6. hafta sonunda yapıldı. Bulgular: Başlangıçta her iki gruptaki hastaların antropometrik özellikleri ağrı şiddeti ve eklem hareket açıklıkları benzerdi (p>0.05). Egzersiz eğitimi sonrası, eğitim öncesine göre ağrı şiddeti, ödem, eklem hareketlerinde her iki grupta da klinik olarak olumlu gelişmeler elde edildi (p0.05). Diğer taraftan her iki grubun grup içi değişimleri arasındaki farklar karşılaştırıldığında ödem dışında, ağrı şiddeti ve eklem hareket açıklıklarındaki artışlar benzerdi ve 6. hafta yapılan WOMAC sonuçları arasında da istatistiksel olarak anlamlı farklar yoktu (p>0.05). Sonuç: Bilateral TDP'li hastalarda KKZE programı AKZE ile karşılaştırıldığında ağrı ve ödemin azaltılmasında veya eklem hareketlerinin ve fonksiyonel aktivitelerin arttırılmasında ek bir kazanım sağlamadı. Ancak sonuçlarımız, KKZE'nin hastalarda erken dönem post-akut rehabilitasyon programlarına eklenebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of open kinetic chain exercises (OKCE) and closed kinetic chain exercises (CKCE) on pain, swelling, knee range of motion (ROM) and function after bilateral total knee arthroplasty (TKA). Method: 36 patients who underwent a bilateral TKA, with a mean age of 65,22 (51-79) years, were included in the study. The patients were randomly assigned to either OKCE group (n=18) or CKCE group (n=18). First, all patients received the same early physiotherapy program during first three days in the hospital, then the same standard home program was given after discharge. In the second week of the post-operative period, according to the group, OKCE or CKCE were started. Exercises were done 3 days a week, through 6 weeks, and progressed gradually. Pain intensity (Visual Analog Scale), swelling (circumference measurement), active and passive knee range of motion (ROM) (using universal goniometer) were evaluated before training, 2nd week and 6th week after training program. Functional status (WOMAC) assessment was performed at last follow-up. Results: At baseline, the anthropometric characteristics, pain intensity, and ROM of the patients in both groups were similar (p>0.05). The OKCE and the CKCE groups showed clinically meaningful improvements in pain severity, swelling and knee ROM as compared to first measurements (p0.05). When the mean differences of intra-group changes between groups were compared, similar improvements were observed in pain intensity and knee ROM (p>0.05), except for swelling. Moreover, there were no significant differences between WOMAC scores of the groups at the 6th week (p> 0.05). Conclusion: CKCE program did not result in greater improvements in pain, swelling, knee ROM and functional activities when compared with OKCE program in patients with bilateral TKA. However, our results suggested that CKCE could be added to early post-acute rehabilitation programs.