Ev düzenlemelerinin yaşlıların yaşam kalitesine etkisi
Home modifications effectiveness on quality of life in elderly people
  1. Tez No: 248211
  2. Yazar: ONUR ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaşlıların evlerinde daha bağımsız, daha kaliteli bir yaşam sürmesi için ergoterapi yaklaşımları içinde ev düzenlemeleri ve yardımcı araç kullanımı önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma ev düzenlemelerinin yaşlıların yaşam kalitesine etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma 65 yaş ve üzeri evde yaşayan 60 birey üzerinde yapıldı. Çalışmamızda ev düzenlemelerini uygulayan 30 bireyle çalışma grubu oluşturulurken; ev düzenlemelerini yapmayan ama ikinci değerlendirmeyi kabul eden 22 bireyle de kontrol grubu oluşturuldu. Yaşlı bireylerin evlerine gidilerek ilk değerlendirme yapıldıktan sonra ev düzenlemeleri, adaptif ekipmanlar, yardımcı cihaz kullanımı, düşmeleri önlemek için davranış değişikliğini içeren öneriler verildi. 1 ay sonra yaşlı bireylerin evlerine tekrar gidilerek aynı değerlendirme tekrarlandı. Yaşlı bireylere fonksiyonel durum, günlük yaşam aktiviteleri, yaşam kalitesi, denge ve ev güvenliği ile ilgili ölçme ve değerlendirmeler uygulandı. Fonksiyonel Bağımsızlık Testi'nden (FIM), Rivermead Mobilite İndeksi'nden (RMİ) , Tinnetti denge ve yürüme testinden, Nottingham Sağlık Profili'nden (NSP), Ev Güvenliği Kontrol Listesi'nden (EGKL) elde edilen puanlar gruplar arası karşılaştırıldı. Tedavi grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p< 0.05). Kognitif durum ve depresyon puanları gruplar arası karşılaştırıldığında ise iki ölçüm arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p> 0.05). Ev düzenlemelerinin, adaptif ekipmanların, düşmeleri önlemek için davranış değişikliğinin ve yardımcı araç kullanımının yaşlı bireylerin yaşam kalitesine, fiziksel bağımsızlığına ve sosyal katılımına olumlu etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
For the older people, use of assistive devices and ergotherapy approaches has an important place in order to maintain a better quality and more independent life. This study has been planned with aim of researching the effects on quality of life in elder people and conducted with 60 subjects living at home aged 65 years and over. In our study, while study group was created with 30 subject applying home modification, control group was created with 22 subjects accepting second assessment but not making home modifications. Following conducting of initial assessment, the suggestions covering home modification, adaptive equipment, use of assistive device, change of behavior for prevention of falls were given by visiting homes of older people . Measures and assessment associated with functional status, activities of daily living, quality of life, balance and home safety were applied to older people. A comparison between groups was made based on scores obtained from Functional Independence Measure (FIM), Rivermead Mobility Index (RMI), Tinnetti Balance and Gait Test, Nottingham Health Profile (NHP), Home Safety Checklist (HSCL). Statistically significant difference was found in the favor of study group (p< 0.05). However, there was not any statistically significant difference between the two groups for cognitive status and depression scores (p> 0.05). It was seen that home modifications, adaptive equipments, change of behavior for prevention of falls and use of assistive devices provided positively effects for older people?s quality of life, physical independence and social participation.