Maksiller kanin distalizasyonunda mini-vida ankraj uygulamasının incelenmesi
Evaluation of mini screw anchorage in maxillary canine distalization
  1. Tez No: 248210
  2. Yazar: TÜRKAN NADİRE YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKEN KOCADERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmadaki amacımız birinci premolar çekimli olgularda maksiller kanin distalizasyonunda mini vida yerleştirme metodlarının stabilitesini, farklı vida boyutlarının başarısını karşılaştırmaktır. Bu amaçla; maksiller birinci premolarları çekilerek kanin distalizasyonu planlanan 30 bireyden, yaş ortalaması 18,1±3,9 yıl olan 12 kız 3 erkek 15 bireye 1,4 mm çapında 8 mm uzunluğunda mini vida, ve yaş ortalaması 17,7±4,7 yıl olan 10 kız 5 erkek 15 bireye 1,6 mm çapında 8 mm uzunluğunda mini vida uygulanmıştır. Mini vidalar maksiller ikinci premolar ve birinci molar kökleri arasına; sağ tarafa flep kaldırılarak sol tarafa flep kaldırılmadan self drilling metoduyla yerleştirilmiştir. Sürekli değişkenlerin dağılımının normale uygun olup olmadığı Shapiro Wilk testi ile araştırıldı. Gruplararası karşılaştırmalar student's t testi ve Mann Whitney U testi ile, grupiçi karşılaştırmalar ise Wilcoxon testi ile araştırıldı. Mini vida kayıp oranındaki değişimin önemliliği ise Mc Nemar testi ile incelendi. Sonuçta, 1,4 mm ve 1,6 mm çapında mini vida boyutları arasında ve flep kaldırılan ve flepsiz mini vida yerleştirme metodları arasında stabilite açısından farklılık bulunmamıştır. Bu nedenle daha az invaziv olduğu için flepsiz metod ve yerleştirme sırasında boyutu nedeniyle daha güvenilir olduğu için 1,4 mm çapında vida kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to compare the different sizes of mini screws and different methods of placement. The sample consisted of 30 patients whose maxillary first premolars were extracted. Mini screws which were 1,4 mm in diameter and 8 mm in length were placed in 15 subjects (12 girls and 3 boys) with an average age of 18,1±3,9 years and mini screws which were 1,6 mm in diameter and 8 mm in length were placed in 15 subjects (10 girls and 5 boys) with an average of 17,7±4,7 years. Mini screws were inserted to the right segment with flap surgery and to the left segment with flapless surgery by using self drilling method between the roots of the permanent maxillary second premolar and first molar. Normally distributed variables were compared by Student?s t test, Mann Whitney U test was used for the comparisons of variables not showing normal distribution. Whether the differences between left and right sides regarding the distance and duration of distalization were statistically significant or not were evaluated by Wilcoxon Sign Rank test. McNemar test was used for the evaluation of the differences in proportion of implant loss. As a result, in terms of stability there were no statistically significant differences between size of the mini screws and placement methods. As the mini screw application without flap operation is less invasive and a diameter of 1,4 mm is safer; we suggest the clinical use of 1,4 mm diameter mini screws without flap operation.