Genital organ kanseri tanısı alan bireylerin kansere tepki, vücut algısı, başetme ve psikososyal uyumlarına yönelik yapılan grup müdahalesinin değerlendirilmesi
To evaluated of group intervention on mental adjusment to cancer, body image, coping and psychosocial adjusment of patients with genital organ cancer
- Tez No: 248214
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Araştırma, genital organ kanseri tanısı alan bireylerin kansere karşı gösterdikleri tepki, vücut algısı, başetme ve psikososyal uyumlarına yönelik yapılan grup müdahalesinin değerlendirilmesi amacıyla tek grupta ön test son test desenli müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Kadın Doğum ve Üroloji polikliniğine başvuran, genital organ kanseri tanısı almış 36 kadın, 36 erkek hastayla yapılmıştır. Grup müdahalesi haftada bir kez sekiz oturum, 90 dakika süreyle, herbir oturum kendi oturum konusu doğrultusunda, kadın doğum ve üroloji kliniği dersliklerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler hastaların kişisel bilgi formu ile kansere tepki tarzı, vücut algısı, stresle başa çıkma tarzı ve hastalığa psikososyal uyum ölçekleri uygulanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, t testi, Wilcoxon, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Oneway Anova ve Sperman's sıra korelasyon testleri kullanılmıştır. Müdahale sonrası hastaların kansere karşı gösterdikleri tepkide mücadeleci ruh tepkisinin arttığı; vücut algılarının olumlu yönde bir değişim gösterdiği; stresle başa çıkma tarzları olarak soruna odaklı baş etmelerden olan aktif başa çıkma, planlama, sosyal destek arama araçsal, olumlu tarzda yeniden yorumlamayı ve duyguya odaklı baş etmelerden duygulara odaklanma ve duyguları ortaya koyma, ve mizahi yaklaşım yöntemlerini daha çok kullandıkları ve psikososyal uyumlarının arttığı saptanmıştır.Bu bulgular doğrultusunda genital organ kanseri tanısı almış hastalarla çalışan hemşirelerin hastaların kansere karşı gösterdikleri tepkileri, vücut algılarını, baş etme tarzlarını ve uyumlarını değerlendirmeleri, mücadeleci ruhu artırmaya, vücut algılarını olumlu yönde değiştirmeye, soruna odaklı ve duyguya odaklı başetmeleri kullanmaya ve uyumlarını artırmaya yönelik girişimlerde bulunmaları; seksüel ilişkilere yönelik sorunlar için hastaların kendilerini ifade etme olanağı verilmesi uygun girişimlerde bulunulması, daha fazla sayıda hastayla bu tür grup müdahalelerinin ve niteliksel desenli araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a pretest, posttest patterned intervention research in one group in order to evaluated of group intervention on mental adjusment to cancer, body image, coping with stress and pscycosocial adjusment of patients with genital organ cancer. Patients are volunteered to participate in the research. The research was conducted with 36 and male 36 female patients who were admitted in the Hacettepe University Gynecology & Obstetric and Urology departments. Each session of group intervention which consisted of total eight sessions once a week was given in the meeting classrooms of Obstetric & Gynecology and Urology departments within the framework of the session and in hormony with the determined aims for duration of 90 minutes. Data was collected with patients?s personal information form by implementing scales of mental adjusment to cancer scale, body ımage scale, cope ınventory and psychosocial adjusment of ıllnes scale. Percantage, t- test, Wilcoxon, Mann -Whitney U, Kruskal Wallis, Oneway anova, Sperman?s rank correlation were utilized in data analysis. Mental adjusment to cancer fighting spirit subscale; body image scale, cope with stress including problem oriented active coping, planning, feelings concentration and emotions presentation, seeking for social support enstrumental, reinterpreting with pozitif manner and using humorous aproach the arrange increase in the subscale mean scores; subscales of others mean scores and psychosocial adjusment of illnes scale are seen in the fall. Patients used problem oriented cope skills and emotion oriented cope skills which are functioanal cope skills. The results of study revealed that mental adjusment to cancer, body image, cope skills and psychosocial adjusment of patients with genital organ cancer are to be evaluated by nurses; interventions are development in order to increase fihtining spirit, changing pozitif body image; use problem and emotions oriented cope skills and increase psyhosocial adjusment of patients by nurses. Patients are to be encouraged by using face to face interaction method for expressing themselves problems in sexual relations. Further studies with a greater number of patients with this type of intervention and qulitative research designs are recommended.