Farklı kolumna vertebralis bölgelerindeki stabilizasyon eğitimlerinin üst ve alt ekstremite fonksiyonlarına ve dengeye etkileri
The effects of stabilization training of the different segments of spine to the upper and lower extremity functions and balance
- Tez No: 248213
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, lumbal, torakal, servikal ve tüm omurga için tasarlanan ?İlerleyici Dinamik Stabilizasyon Protokollerinin? etkilerini araştırmayı ve gruplar arası farklılıkları ortaya koymayı amaçlamıştır. Sağlıklı, sedanter, yaş ortalamaları 21,26±1,30 yıl olan 104 gönüllü bayan dahil edilmiştir. Olgular rastgele; Grup 1. Servikal (n=22), Grup 2. Lumbal (n=21), Grup 3. Torakal (n=20), Grup 4. Kombine (n=20), ve Grup 5. Kontrol (n=21), gruplarına ayrılmış, demografik bilgileri, vücut kompozisyonu, fiziksel aktivite düzeyleri değerlendirilmiş, omurga fonksiyonelliği için lateral köprü, statik gövde fleksiyonu, statik sırt ekstansiyonu, modifiye push-ups ve sit-ups testleri, derin abdominal kas ölçümü, esneklik için otur-uzan testi; alt ekstremite fonksiyonları için tek ayak denge ve sıçrama; üst ekstremite fonksiyonları için kapalı kinetik zincir stabilite testi ve ağırlık topu fırlatma testi, genel vücut stabilitesi, denge ve kas-iskelet sistemi somatosensori reaksiyon etkileri için Interaktif Posturografi Denge Sistemi (Tetrax System, İsrail), psikosomatik değerlendirme için Spielberger Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Her bir grup haftada 3 kez, 6 hafta ilgili grup ?İlerleyici Dinamik Stabilizasyon Eğitim Protokolleri? doğrultusunda eğitime alınmış, değerlendirmeler eğitim öncesi, eğitimin ilerleyan fazları boyunca 2., 4., 6. haftalarda ve 8. ve 12. haftalarda takipleri yapılmıştır. Grupların kendi içinde eğitim sonu ve başlangıç, son kontrol ve başlangıç arasındaki farkların zamana göre değişimlerinin istatistiği ?Kruskal Wallis Testi? ile, fark bulunan parametreler için her bir grubun kontrol grubu ve diğer gruplarla karşılaştırmaları ?Mann-Whitney U testi? ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to assess the effects of the ?Progressive Dynamic Stabilization Protocols? which were designed for lumbar, thoracic, cervical regions and overall spine and reveal the differences between groups. The healthy, sedentary, and voluntary 104 female subjects whose mean age 21,26±1,30 years old included. Subjects included into one of following groups randomly: Group 1. Cervical (n=22), Group 2. Lumbar (n=21), Group 3. Thoracic (n=20), Group 4. Combined (n=20), and Group 5. Controls (n=21), then demographic data, body composition, physical activity level assessed, for analysis of the spine; lateral bridge, static trunk flexion and back extension, modified push-ups and sit-ups tests, assessment of deep abdominal muscles, for flexibility; sit-and-reach test, for lower extremity functions; one leg balance and broad jump tests; for upper extremity functions; closed kinetic chain stability test and soft ball distance throwing tests, for body stability, balance and somatosensory reaction effects on musculoskeletal system; Interactive Posturography Balance Systems (Tetrax System, Ramat Gan, Israel), for general mode and anxiety level“Spielberger State and Trait Anxiety Questionnaire? were used. Each participant included to the training programme group 3 times in a week for 6 weeks with the related ?Progressed Dynamic Stabilization Protocols”. Assessments were done previous to join the training programme, on the 2., 4., 6. weeks and on the 8. and 12th weeks after completing their programmes. The statistic of the differences of the pre and post training, pre and last controls within groups in time was assessed by ?Kruskal Wallis Test?, for the parameters which the difference revealed ?Mann-Whitney U Test? was used between controls and inter groups.