Vulva kanseri ve kendi kendine vulva muayenesine yönelik planlı eğitimin kadınların bilgi ve tutumlarına etkisi
The effect of planned training on vulva cancer and vulvar self examination on women's knowledge and attitudes
- Tez No: 645504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Vulva kanserinin erken tanı ve tedavisi için yapılan Kendi Kendine Vulva Muayenesi (KKVM) uygulanması basit, her kadın tarafından uygulanabilen, özel bir muayene aracı gerektirmeyen, kadınların ayda bir kez 10 dakikasını alan etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada vulva kanseri ve bu jinekolojik kanser türünün erken tanısında önemli bir rol oynayan kendi kendine vulva muayenesi eğitiminin kadınların bilgi ve tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kilis ili merkezindeki Kilis Belediyesine bağlı faaliyet gösteren Kadın Meslek Zenginleştirme Merkezlerindeki 45 kadın oluşturmuştur.Çalışma tek grup ön test- son test yarı deneysel araştırma deseni kullanılarak tasarlanmıştır. Çalışmada kadınların bilgi ve özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından 42 maddelik bir anket kullanılmıştır. Anket kadınların kişisel özelliklerinin belirlendiği birinci bölüm ve vulva kanseri ve KKVM hakkındaki bilgilerinin belirlendiği ikinci bölümden oluşmuştur. Seksen dört kadından oluşan başlangıç grubuna uygulanan anket formu sonrası slayt sunumu ve maketler kullanılarak eğitim verilmiş ve KKVM ile ilgili araştırmacı tarafından hazırlanan el broşürü dağıtılmıştır. 10 hafta sonra ulaşılan 45 katılımcıya anket formunun ikinci kısmı tekrar uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların %46.7'si 18-29 yaş arasında olup, %57.8'i evlidir. Kadınların tamamına yakını (%93.4) lise ve üzeri eğitim seviyesine sahiptir. Katılımcıların %71.1'i vulva kanseri hakkında hiç bilgisi olmadığını; tamamına yakını ise (%93.3) KKVM'yi daha önce hiç yapmadıklarını ifade etmişlerdir. Verilen eğitim sonrasında kadınların %93.3'ü düzenli vulva muayenesi yaptıklarını belirtmektedirler. Araştırmanın sonucunda kadınların vulva kanseri belirtileri, risk faktörleri, erken tanı yöntemi muayenesi, kadın dış genital organ anatomisi bilgileri hakkında çok fazla eksikliklerin olduğu ve eğitimlerle bu bilgi eksikliklerinin giderilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vulvar Self Examination (VSE), which is performed for early diagnosis and treatment of vulva cancer, is simple, can be applied by every woman, does not require a special examination tool, is an effective method that takes 10 minutes of women once a month. In this study, the effect of self-vulva examination education, which plays an important role in the early diagnosis of vulva cancer and this type of gynecological cancer, was investigated. The participants of the study consisted of 45 women in the Women's Occupational Enrichment Centers operating under the Kilis Municipality in the city of Kilis. The current study is a pre- and post-test, no-control group quasi-experimental research design. The researcher used a 42-item questionnaire to determine participants' level of knowledge on vulva and demographic variables. The first part of the questionnaire consisted of the demographic information of women participants; and the second part of the form included information about vulva cancer and the VSE. After the questionnaire applied to the first group consisting of eighty-four women, training was provided using slide presentation and models, and a pamphlet prepared by the researcher about the VSE was distributed. The second part of the questionnaire was reapplied to 45 participants who were available and volunteered to attend after 10 weeks. 46.7% of women participating in the study are between 18-29 years old and 57.8% are married. Almost all women (93.4%) have high school or higher education diploma. 71.1% of the participants did not know about vulva cancer; and almost all participants (93.3%) stated that they have never done VSE before. 93.3% of women stated that they decided to undergo regular vulva examination after the training. As a result, it has been determined that women have too many deficiencies about vulva cancer symptoms, risk factors, early diagnosis method examination, and female external genital organ anatomy information; and these information deficiencies can be eliminated through trainings.