Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim dalı arşivindeki 8 yıllık (2002-2010) tümör olgularının genel değerlendirmesi
The analysis of 8-years data (2002-2010) of the tumor cases based on the pathology records of aibu, school of medicine
  1. Tez No: 294294
  2. Yazar: SERDAR YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ: Kanser çağımızda tüm ülkelerde en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Bu nedenle kanserin önlenmesine yönelik çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Kanserle savaşta öncelikle hastalığın kimliği, boyutları ve yaygınlığının bilinmesi temel noktayı oluşturur. Böylece kanserin özellikleri ve davranışının belirlenebilmesi, koruyucu önlemlerin alınması, erken tanı, tedavi, takip ve araştırmaların planlanmasına ışık tutacaktır.Bu çalışmada kesin tanı almış tümör vakalarının raporları değerlendirilerek Bolu civarındaki tümör sıklığının saptanması, sık görülen kanser tiplerinin belirlenmesi ve bu bulguların Türkiye ve Dünya geneline göre farklılıklarının bulunarak detaylı çalışmaların yapılmasına yardımcı olmak amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEMLER: 20 Aralık 2002 yılı ile 31 Aralık 2010 yılı arası 8 yıllık dönem içerisinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda kesin benign veya malign tümör tanısı alan hastalara ait raporların retrospektif olarak incelendiği bir araştırmadır. Bu raporlar yıl, yaş, cinsiyet ve sistemlere göre gruplandırdı, benign ve malign dağılımları incelendi. Veriler Open Office 3.1 programına girilerek aynı isimlere ait benzer sistemlerdeki aynı tümör tipine ait birden fazla veri tek veri haline dönüştürüldü. Sonuçlar sayılar ve yüzde oranları şeklinde verildi.BULGULAR: Toplam 18654 adet biyopsiye ait rapor geriye yönelik olarak tarandı. Benign ve malign tümör tanısı alan 4510 (% 24.18) olgudan 1984'ü (% 43.99) erkek, 2526'sı (%56.01) kadındır. Tümör tanısı alan olguların 1504 (% 33.35) tanesi malign olup, bunların 1020 (% 67.81) `si erkek, 484 (% 32.19) `ü kadındı. Her iki cins birlikte değerlendirildiğinde, tümör olguları en sık; malignlerde 60-69 yaş arasında, benign ve malignlerde ise 50-59 yaş aralığında görülmekteydi. Erkek hastalarda kanserler en sık 60-69 yaş arasında kadınlarda ise en fazla 40-49 yaş aralığında kanser bulundu. Çalışmamızda sistemlere göre benign ve malign tümörlere bakıldığında ilk 3 sırayı deri (%30.15), kadın genital sistem (% 21.57), sindirim sistemi (%12.92) almaktadır. Sadece malign olgularımız dikkate alındığında ise bu sıralama deri (% 21.07), erkek genital sistem (% 17.82), sindirim sistemi (% 14.96) olarak değişmektedir. Erkeklerde 1. deri (% 31.29), 2. sindirim sistemi (% 17.69), 3. erkek genital sistem (% 14.81) tümörleri, kadınlarda ise 1. kadın genital sistem (% 38.50) , 2. deri (% 29.3), 3. sindirim sistemi (% 9.20) tümörleri görülmüştürSONUÇ: Çalışmadan elde ettiğimiz sonuçların, Türkiye ve Dünyadaki benzer çalışmalarla kıyaslandığında benzerlik gösterdiği dikkati çekmektedir. Dünyada ve ülkemizde sık görülen akciğer tümörleri gibi bazı tümörlerin az görülmesi de yeni kurulan tıp fakültesi olmamız ve eleman ile teknik donanım eksikliğine bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cancer contemporarily constitutes one of the most significant health problems throughout the world. Consequently, a remarkable amount of investigations are performed in terms of preventing the development of cancer. An important aspect of measures against cancer is to determinate the extension and prevalence of cancer. Understanding characteristics and behavior of cancer is the key issue in providing preventive steps and developing proper strategies in the concept of early diagnosis and treatment.The objective of this study was to determine the regional cancer incidence and cancer types based on the pathology records of department of pathology, Medical School, Abant Izzet Baysal University. Secondly, the aim was to discuss the properties of these cases with other similar reports both from Turkey and the world.MATERIALS AND METHODS: A systemic retrospective review of all pathology records of the cases evaluated and diagnosed at the Department of Pathology, Medical School, Abant Izzet Baysal University between December 20, 2002 and December 31, 2010 was carried out. The results were classified based on year, age, sex and organ systems. Statistical analyses were carried out using Open Office version 3.1. The duplication of data was particularly prevented by excluding the multiple records in the case of more than one biopsies of the same cancer in the same patient.RESULTS: A total of 18654 pathology records was retrospectively analyzed. The ratio of positive cases was 24.18% (4510/18654) including all benign and malignant tumors. Among them 1984 (43.99%) were male and 2526 (56.01%) were female. On the other hand, malignant tumors constituted 33.35 % (1504/18654) of all cases and the percentage of male and female patients were 67.81 % (1020/1504) and 32.19 % (484/1504), respectively. The occurrence of malignant tumors was mostly seen between 60 and 69 years of ages, while the predominant age period was between 50 and 59 years of ages when considering both benign and malignant patients. Male patients had cancers mostly after 60 years of age and the predominant period was between 60 and 69 years of ages. Considering the female patients only, they had more cancers between 10 and 60 years of age than males, and the most prevalent period was between 40 and 49 years of ages.The prevalence of both benign and malignant tumors with respect to their origin were cutaneous sites, female genital tract and gastrointestinal system in 30.15%, 21.57% and 12.92 % of cases, respectively. Considering only the malignant tumors, the distribution was as cutaneous sites, male genital tract and gastrointestinal tract in 21.07%, 17.82% and 14.96% of patients, respectively.On the other hand, the order of cancers was cutaneous sites (31.29%), gastrointestinal tract (17.69%), male genital tract (14.81%), in male patients, while it was as female genital tract (38.50 %), cutaneous sites (29.30 %), gastrointestinal tract (9.20 %) for the female patients.CONCLUSION: Due to our datas, our results are similar to the results in Turkey and the World. The reason of the lower incidence of some tumors such as lung tumors which are much higher in Turkey and the World may depend on technical inadequacy due to our faculty's being a newly established one.