Hekimhan bölgesi demir cevherlerinin teknolojik sınıflandırılması araştırmaları
  1. Tez No: 24822
  2. Yazar: NEVZAT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET CANBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Malatya-Hekimhan-Karakuz, Hasançelebi ve Deveci yöresi Fe cevherlerinin zenginleştirilmesi olanakları araştırılarak, uygun zenginleştirme akım semaları geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında; bölgeye ait üç ana yörenin (Karakuz, Hasançelebi ve Deveci) muhtelif ocak ve/veya zuhurlarından alınan 8 farklı cevher numunesi üzerinde minerolojik ve kimyasal özellikler saptanmıştır. Çalışmanın II. aşamasında ise; numunelerin tane boyutu dağılımları ve boyuta göre bir zenginleştirmenin mümkün olup-olmadıgı araştırılmıştır. Ayrıca, çeşitli boyut fraksiyonlarına ayrılan cevher numuneleri üzerinde sırasıyla ağır ortam, jig. sarsıntılı masa ve manyetik ayırma çalışmaları ile ön zenginleştirme araştırmaları yapılmıştır. Çalışmanın III. ve son aşamasında ise ön zenginleş tirme çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre; Karakuz Mağara, Karakuz Mıknatıs ve Hasançelebi Davulgu-Karagüneyi Fe cevherlerinde kademeli zenginleş tirme çalışmaları yapılmış ve sözkonusu cevherlerin zenginleştirilebilirleri için kademeli zenginleştirme akım semaları geliştirilmiştir. Yapılan laboratuvar çalışmaları; Karakuz Mağara, Karakuz Mıknatıs ve Hasançelebi Davulgu-Karagüneyi düşük tenörlü Fe cevherlerinin kademeli olarak zenginlestiri- lebileceklerini ortaya koymuştur. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, initially the processing possibilities of Iron ores which beded in Malatya-Hekimhan-Karakuz, Hasançelebi and arround Deveci are searched and then suitable processing flow sheets are developed. In the first stage of study ; Mineralogical and chemical properties of eight different ore samples which are taken from different pits and/ or apperance in which three main ore beds (Karakuz, Hasançelebi and Deveci) are examined. In the second stage of study : it is researched/ investigated that the size dissociation of ore samples and the processing according to size/sizing possibility or not. Besides, The preprocessing methods which are heavy medium jig, shaking table and magnetic seporation are applied on the ore samples that saperated different size franction. In the last stage of study. According to above aplied processing methods results; in stages procsessing methods applied on the Fe ores which are taken from Karakuz Mıknatıs and Hasançelebi Davul gu - Karagüneyi and to able to procces of this ores» in stages processing flow charts are developed. As a result in lab. Studies ; It is examined that iron ores with low grade of Karakuz Mağara, Karakuz Mıknatıs and Hasançelebi Davulgu - Karagüneyi could be processed in stages consantration test methods. XIII