Topardıç deresindeki (Kangal-Sivas) Cyprinion Macrostomus Heckel, 1843 (Osteichthyes:Cyprinidae)'ların gonadal total lipid, total yağ asidi ve glikojen içeriğinin mevsimsel değişimi
- Tez No: 24821
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET: Bu çalışmada, Topardıç deresinde (Kangal-SİVAS) yaşayan Cyprinion macrostomus HECKEL, 1843'un gonadal total lipid, total yağ asiti ve glikojen içeriğinin mevsimsel değişimi araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan balıkların gonad ağırlıkları ve gonat gelişimlerinde görünen değişimlerin aynı periyotlara rastladığı saptanmıştır. Erkek ve dişi balıklarda da, gerek gonat ağırlıkları gerekse gonadal total lipid, total yağ asidi ve glikojen miktarlarındaki değişimlerin özellikle gonat gelişimi ve yumurtlama periyodunda daha belirgin olduğu görülmüştür. Yumurtlama periyodunda en yüksek düzeye ulaşan bu değerler, yumurtlama periyodu sonrasında bir azalma göstermişlerdir. Gonadal glikojen seviyesinin, total lipid miktarından çok daha az olduğu saptanmıştır. Ayrıca, lipid mobilizasyonunun erkek bireylerde daha değişken olduğu bulunmuştur. Elde edilen verilerden, balıkların gonat gelişimlerini ve üremelerini sağlayabilmek için lipidlere glikojenden daha fazla gereksinim duydukları sonucuna varılmıştır. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the seasonal variations on contents of total lipid, total fatty acid and glycogen on the gonads of Cyprinion macrostomus HECKEL, 1843 living in the Topardıç brook (Kangal-Sivas) were investigated. It has been determined that the observe changes in the gonad developments and the gonadal weights of used fish in the research were found at the same periods. It has been observed that the variations in the gonadal weights and amounts of total lipid, total fatty acid and glycogen on the gonads of the male and the female fish were more noticeable especially at the time of gonadal development and spawning period. These values which increased during the spawning period showed a decrease at the end of this period. It has been determined that the level of the gonadal glycogen was became too less than amount of total lipid. In addition, the mobilization of the lipid was found to be more changeable in the male. Based on the findings it has been concluded that fish required the lipids more than the glycogen for their gonad developments and reproduction activities. 58