Erişkin nöromusküler hastalıklarda vücut kompozisyonunun motor performansa etkisi
The effect of body composition on motor performance in adult patients with neuromuscular diseases
- Tez No: 248220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, erişkin Nöromusküler Hastalıklarda (NMH) vücut kompozisyonu değişimlerinin motor performans parametreleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma NMH tanısı ile takip edilen 26 gönüllü birey (5 Limb-Girdle Musküler Distrofi (LGMD), 2 Fasioskapulohumeral Musküler Distrofi (FSHMD), 15 Myopati, 4 diğer) ve aynı yaş grubunda 26 sağlıklı gönüllü birey üzerinde yapıldı. Değerlendirmeler vücut kompozisyonu ve motor performans değerlendirmeleri olarak iki gruba ayrıldı. Vücut kompozisyonu ölçümleri Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) metodu (Tanita TBF-300M) kullanılarak yapıldı. Motor performans değerlendirmelerinde ise kas kuvveti ölçümü için manuel ve dinamometrik kas testi ölçümü, endurans için statik ve dinamik endurans testleri, fonksiyonel kapasite için Motor Fonksiyon Değerlendirmesi (MFD) ölçeği, süreli performans testleri için 10m. yürüme, 10 basamak merdiven çıkma, t-shirt giyme ve yüzükoyundan ayağa kalkma testleri kullanıldı. Ayrıca çalışmaya katılan tüm bireylerde omuz, omuz eklemi, kalça, uyluk ve kol çevre ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of body composition changes on motor performance parameters in adult patients with neuromuscular diseases (NMD). 26 volunteer subjects (5 Limb-Girdle Muscular Dystrophy (LGMD), 2 Facioscapulohumeral Muscular Dystrophy (FSHMD), 15 Myopathy, 4 others), diagnosed to have NMD and 26 age-matched healthy subjects were enrolled in the study. Assessments were divided into two groups as body composition and motor performance. A Bioelectric Impedance Analyzer (BIA) (Tanita TBF-300M) was used to obtain body composition measurements. For motor performance assessments, manual and dynamometer muscle testing measurements are used to determine muscle strength; static and dynamic endurance tests are used to determine endurance; Motor Function Measurement (MFM) is used to determine functional capacity; walking 10m., climbing 10 stairs, putting on a t-shirt and standing from lying prone tests are used for timed motor performance tasks. Besides, quantitative measurements of shoulder, shoulder joint, hip, thigh and arm circumferences were done to all subjects.