Sınıf III olgularda miniplak ankrajı ile yüz maskesi uygulamasının stomatognatik sistem üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of facemask treatment anchored with miniplate on stomatognathic system in Class III patients
  1. Tez No: 248225
  2. Yazar: DEMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKEN KOCADERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı maksiller retrüzyonu olan Sınıf III olgularda miniplak ankrajı ile Delaire tipi yüz maskesi uygulamasının dişler, iskeletsel yapı, yumuşak doku profili, temporomandibular eklem (TME), eklem sesleri ve çiğneme kasları üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza yaşları ortalama 12,1±1,43 yıl olan toplam 15 birey dahil edilmiştir. Yüz maskesi tedavisine başlamadan önce tüm bireylerde hızlı maksiller genişletme apareyinin (RME) vidası ard arda 2 haftalık periodlarla toplam 8 hafta boyunca açılıp kapatılmıştır. Bireylerden tedavi başlangıcı (T0) ve maksiller protraksiyon sonrası (T1) sefalometrik filmler alınmıştır. Ayrıca stomatognatik sistem fonksiyonları manyetik rezonans görüntüleme (MRG), elektrovibratografi (EVG) ve elektromyografi (EMG) ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirme normal dağılan veriler için Bağımlı-t testi ile, normal dağılmayan veriler için Wilcoxon İşaret testi ile yapılmıştır. Maksiller protraksiyon sonrası sefalometrik değerlendirmeler; maksillanın 2 mm kadar öne hareket ettiğini, palatinal düzlemin hafif saat yönünün tersine rotasyona uğradığını, maksiller keser eğimlerinin değişmediğini, mandibulanın hafif miktarda aşağı-geri yönde rotasyona uğradığını ve mandibular keserlerin hafif dikleştiğini göstermiştir. Yumuşak doku profili olumlu yönde etkilenmiştir. Miniplak ankrajı ile yüz maskesi uygulaması sonucunda, MRG kayıtları 11 hastada disk konumlarının korunduğunu, 4 hastada disk konumunun değiştiğini, 1 hastada kondiler hareketteki kısıtlanmanın iyileştiğini, 1 hastada tek taraflı kondiler harekette kısıtlanma olduğunu, hiçbir hastada dejeneratif değişiklik olmadığını ve bir hastada başlangıçta varolan efüzyon durumunun değişmediğini göstermiştir. Tedavi sonunda bireylerin eklem sesleri ve çiğneme kası aktivitelerinde anlamlı bir değişim gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of Delaire type facemask anchored with miniplate on skeletal structure, teeth, soft tissue profile, temporomandibular joint (TMJ), joint vibrations and masticatory muscles in Class III patients. 15 patients with mean ages of 12.1±1.43 years were included into study. Before facemask application, the screw of rapid maxillary expansion appliance (RME) was opened and closed alternately for 2 week periods during 8 weeks. Cephalometric radiographs were taken from patients before treatment (T0) and after maxillary protraction (T1). Stomatognathic system functions were evaluated with magnetic resonance imaging (MRI), electrovibratography (EVG) and electromyography (EMG). Statistical evaluation was made with dependent t-test when the data displayed normal curve and Wilcoxon signed rank test when the data did not display normal curve. Cephalometric evaluations after maxillary protraction revealed that maxilla moved forwards 2 mm, palatal plane rotated counterclockwise, inclinations of maxillary incisors did not change, mandible rotated downwards and backwards slightly and mandibular incisors uprighted slightly. Soft tissue profile was affected favourably with these changes. The evaluation of MRI records after facemask application anchored with miniplate showed maintainance of disk position in 14 patients, changes of disk position in 4 patients, healing of limited condyler movement in 1 patient, limited condyler movement on one side in 1 patient, no degenerative changes in any of the patients and no change for efusion that was observed previously in 1 patient. No statistically significant changes were observed in joint vibrations and mastication muscle activities in any of the patients.