Çok amaçlı bir yem hazırlama makinasının tasarımı ve performans değerlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 24824
  2. Yazar: İLHAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
44 6 - ÖZET Bu çalışmada, çok amaçlı bir yem hazırlama makinası tasarlanmıştır. Makina imal edilerek makinanın performans değerleri ve öğütülen daneli tarımsal ürünlerin yem kaliteleri incelenmiştir. îmal edilen makina çekiç üniteli, kırılarak öğütülen daneli yemler için üstten, parçalanarak ve kıyılarak hazırlanan saplı yemler için yandan ve önden beslemelidir. Çekiçler düz tip ve çift taraflı kullanıma imkan verecek şekil de hazırlanmıştır. Kırıcı elekler kızaklı ve kolayca değiştirilebilecek şekilde monte edilmiştir. Makina 2850 d/d lık 1.5 kw lık monofaze motorla tahrik edilmiştir. Makinada üç farklı çapta kırıcı elek kullanılarak dört çeşit daneli tarımasal ürün öğütülmüştür. Kullanılan kırıcı elek çapları 4 mm, 5 mm ve 6.5 mm dir. Denemede daneli tarımsal ürün olarak buğday, arpa, mısır ve yulaf kullanılmıştır. Denemede makinayla ilgili olarak iş verimi ve enerji sarfiyatı, yem kalitesiyle ile ilgili olarakta ögütülümüş ürünlerin özgül yüzey alanları ve ortalama granül irilikleri incelenmiştir. Deneme anında makinanın devri mekanik takometre ile motorun çektiği akım digital ampermetre ile ölçülmüştür. Deney sonucu elde edilen öğütülmüş ürünün laboratuvarda elek analizi yapılarak ürünlerin ortalama granül iriliği ve özgül yüzey alanları matematik-istatistik metod kullanılarak hesap edilmiştir. Denemeler sonucunda kırıcı elek delik çapının artmasıyla orantılı olarak iş veriminin arttığı» enerji sarf i-45 yatının azaldığı, özgül yüzey alanlarının azaldığı ve orta lama granül iriliğinin artış gösterdiği gözlenmiştir. Kullanılan daneli tarımsal ürünlerin öğütülmesinde ise en yüksek is veriminin mısırda (288 kg/h - 6.5 mm elek), en düşük iş veriminin yulafta ( 30 kg/h - 4 mm elek) olduğu buna karşılık en düşük enerji tüketiminin mısırda (6.53 wh/kg -6.5 mm elek), en yüksek enerji tüketiminin ise yulafta (59.4 wh/kg - 4 mm elek) olduğu tesbit edilmiştir. Denemelerde kullanılan her üç elek için de ortalama granül iriliğinin hayvanlar tarafından sindirilebil ir ölçülerde olduğu tesbit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, imal edilen makinanın işletme giderlerinin düşüklüğü, kullanım kolaylığı ve pek çok türdeki yem bitkilerinde de kullanılabilecek olması, küçük ve orta ölçekli tarım iş/etmelerinde verimli bir şekilde çalışabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
46 7-SUMMARY In this research, a multi-purpose -feed preparation machine was designed. The machine was built and its performance results and quality of ground -feed grains has been investigated. Tna machine built with hammer unit can be -fed from tap for ground feed grains.. It cart also be -Fed f > am aside and front %r separated and cut crops. The hammers were prepared such that they can be used as straight type a no double-sided»“>”"he screen can be mounted and changed easily. The roach?, nt- was driven with a single phase engine