Profesyonel basketbol oyuncularında ayak antropometrik ölçümlerinin performans üzerine etkileri
The effect of foot antropometric values on performance parameters in professional basketball players
- Tez No: 248262
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı sporcuların ayak biyomekaniğinin performans üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza yaş ortalaması 16,7±2,6 yıl olan 46 gönüllü erkek basketbol oyuncusu katıldı. Olguların ayakları çıplak ayakla medial longitudinal ark yüksekliği ve uzunluğu, ayak uzunluğu, transvers ve medial longitudinal arkın yük altındaki esneme miktarı, subtalar açı ve dizdeki Q açısının ölçümü şeklinde değerlendirildi, ardından performans testleri uygulandı.Denge ve koordinasyonun değerlendirilmesi için ?Flamingo Denge Testi?, çevikliğin ve kassal dayanıklılığın değerlendirilmesi için ?Burpee Test?, genel kassal gücün ve sıçrama yüksekliğinin ölçülmesi için ?Dikey Sıçrama Testi?, hızı ölçmek için ?50 Metre Koşu Testi? kullanıldı.Flamingo Denge Test'i ile yapılan değerlendirmelerde sporcularda subtalar eklemde valgus yönünde açı arttıkça, statik dengede daha fazla hata yaptıkları gözlendi (p0,05).Olguların dizlerindeki Q açıları ile performans parametreleri arasında bir ilişkiye rastlanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of foot anthropometric values on performance parameters in professional basketball players. Forty seven basketball players with a mean age of 16,7±2,6 years volunteered to take part in the study. Subjects were assessed barefooted for height and lenght of the medial longitudinal arch, lenght of the foot, yielding of the transverse and medial longitudinal arches under weight, subtalar and Q angles.To assess performance the Flamingo Balance Test, Burpee Test, Vertical Jump Test and Fifty Meter Run Tests were utilized.The result of the tests showed that as subtalar valgus increased, the number of mistakes made in the Flamingo Balance Test increased (p0.05).