Profesyonel basketbol oyuncularında fonksiyonel eğitimin performansla ilişkili fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effects of functional training on performance related physical fitness parameters in professional basketball players
- Tez No: 390306
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma fonksiyonel eğitimin, profesyonel basketbol oyuncularının performanslarına ve ilişkili alt parametrelerine olan etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 28 elit basketbol oyuncusu dahil edildi. Sporcular; yaş ortalaması 22.4 ± 4.2 yıl olan 14 sporcu (Kontrol Grubu) ve yaş ortalaması 26.6 ± 5.9 yıl olan 14 sporcu (Eğitim Grubu) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Eğitim grubuna 20 hafta süresince rutin basketbol antrenmanı ile (2 gün/hafta) fonksiyonel egzersiz eğitimi verildi. Kontrol grubu ise rutin basketbol antrenmanı ile kuvvet çalışmalarını yaptı. Tüm değerlendirmeler 20 haftalık eğitim öncesi ve sonrasında her iki grup için de uygulandı. Test bataryası; Fiziksel özellikler ve antropometrik ölçümler, otur-uzan esneklik testi, 20 m sürat testi, T-Drill ve Lane-Agility çeviklik testleri, yatay sıçrama ve dikey sıçrama testleri, bir maksimum tekrar (1MT) Bench press ve Leg press kas kuvveti testlerini içerdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine whether functional training has effects on performance and related various physical components of basketball players. 28 elite basketball players were placed into this study. All the athletes were divided into two groups as 28 athletes with the mean age of 22.4 ± 4.2 years (Control Group) and 14 athletes, mean age of 26.6 ± 5.9 years (Training Group). Functional exercises were applied to training group for 20 weeks (2 days/week) with routine basketball training. Control group followed routine basketball training and strenght training. The both groups participants were tested prior to and after completing the 20-weeks. The testing battery included; Physical and antropometric measurements, Sit and reach flexibility test, 20 m Speed test, T-Drill and Lane-Agility tests, horizontal (Standing broad jump) and vertical jump tests, one-repetition maximum (1-RM) Bench press and Leg press strength tests.