Karbonmonoksit intoksikasyonunda kan karbonmonoksit düzeyi ile kardiyak markerlar ve QT dispersiyonu arasındaki ilişki
The cardiac marker and QT dispersion relations between blood carbon monoxide poisoning
  1. Tez No: 248283
  2. Yazar: METİN ATEŞÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Karbon monoksit zehirlenmesi, önemli sağlık problemi olup, etkisini kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltarak gösterir. Çalışmadaki amacımız; CO zehirlenmesi olan hastalarda EKG'deki QT dispersiyonu ve kardiyak belirteçler ile karboksihemoglobin arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Acil servise CO zehirlenmesi ile başvuran ve dâhil edilme kriterlerine uyan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, kardiyak marker sonuçları hazırlanan forma kaydedildi. 12 derivasyonlu EKG'leri çekildi. Hastalar bir hafta sonra kontrole çağrılarak arteryel kan gazı alınıp EKG'leri çekildi.Çalışma prospektif olarak, % 68.4'ü kadın olan toplam 79 hasta ile yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 37,84±16,70/yıldı. Karboksihemoglobin düzeyleri ortalama 21,28±9,309 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Carbon monoxide poisoning are serious health problems, and effect of reducing the blood?s oxygen carrying capacity. In this study, our objective was to investigate the relationship between carboxyhemoglobin, QT dispersion, and cardiac markers in patients with carbon monoxide poisoning.We were admitted to the emergency department patients with carbon monoxide poisoming and inclusion criteria. Patients? demographic data, cardiac marker results were recorded prepared form. 12-lead electrocardiograms (ECGs) were taken. Patients a week later called to control the arterial blood gas have been received and ECGs were taken.In prospective studies, 68.4% of total 79 patients were women. The mean age was 37,84±16,70/years. Average levels of patient?s carboxyhemoglobin was 21,28±9,309.