Mathematical modeling of the behavior of atmospheric fluidized bed combustors (AFBC's)
- Tez No: 8246
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ATMOSFERİK AKIŞKAN YATAKLI KÖMÜR FIRINLARININ MATEMATİKSEL MODELLEMESI ROOSTAAZAD, Reza Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nevin Selçuk Tez Yönetici Yardımcısı : Doç. Dr. Işik önal 105 sayfa, Şubat 1990 ÖZET Bir akışkan yataklı kömür fırınının matematiksel modellemesi geliştirildi. Bu modellemede fırının hem yatak kısmı hemde serbest bölge kısmı gözönüne alındı. Yatak modeli daha önceki modelin geliştirilmiş şeklidir, önceki modelin dayandiği varsayımlar ; iki fazlı akış, ani uçucu kaybı, uçucu karbonun karbonmonoksite yanması ve kömür taneciği yüzeyindeki tek fazlı reaksiyonun difuzyon ve kimyasal reaksiyonlarca kontrol edilmesidir. Geliştirilen model, kabarcık fazında karbon monoksit yanmasmdaki karışma resistansını, taneciklerin gazlarla sürüklenmesi yerine yatak yüzeyinden itibaren sürüklenmesini, çözüm algoritmasındaki değişimi, değişik sayısal metodları ve kullanılan bağıntıları içermektedir. Serbest bölge modelinde ise farklı hidrodinamik varsayımlar ile patlama bölgesi serbest bölgenin diğer kısımlarından ayrılmıştır. Serbest bölge yanma verimi ile sıcaklık, kok ve gaz konsantrasyon dağılımları hesaplanmıştır. Son olarak modelin doğruluğu, model sonuçlarinin iki akışkan yataktan alınan ölçümlerle karşılaştirılmasıyla belirlenmiştir. Karşılaştırma,serbest bölge üzerindeki en önemli etkinin patlama bölgesinden kaynaklandığını göstermiştir. Bu bölgeye püskürtülen büyük taneciklerin yanmasının. bütün serbest bölge yüksekliği boyunca hareket eden süreklenebilir taneciklerin yanmasından daha önemli olduğu görülmüştür. Püskürtülen taneciklerin miktarının düşük gaz hızlarında az olması nedeni ile serbest bölge etkisinin toplam yanma verimi üzerine olan etkisi daha az olmaktadır. Ancak, yüksek gaz hızlarında püskürtülen tanecik miktarı daha fazla olduğu için serbest bölgenin toplam yanma verimi üzerindeki etkisi farkedilecek düzeye gelir. Kokun yanması için bulunan 34500 cal/gmole aktivasyon enerjisi değerinin literatürde kullanılan 35700 cal/gmole değerine kıyasla deneysel sonuçlarla daha iyi uyum sağladığı görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Akışkan yataklı kömür fırını serbest bölge modeli vı
Özet (Çeviri)
MATHEMATICAL MODELING OF ATMOSPHERIC FLUIDIZED BED COMBUSTORS ROOSTAAZAD Reza Faculty of Engineering Department of Chemical Engineering, M.S. Thesis Middle East Technical University Supervisor : Prof. Dr. Nevin Selçuk Co-supervisor : Assoc. Prof. Dr.Isik Onal I OS pages, February 1990 ABSTRACT A mathematical model of a coal fired fluidized bed combustor has been developed. It takes into consideration both bed and freeboard of the combustor. The bed model is a modified version of a previous one. In that work, bed section had been modeled assuming two phase flow, instantaneous devolatilization, combustion of volatile carbon to carbon monoxide and a single heterogeneous reaction at the char surface controlled by diffusion and chemical reaction. Modifications include incorporation of a mixing resistance in carbon monoxide combustion in the bubble phase, replacement of elutriation by surface entrainment, changes in solution algorithm, numerical methods, and correlations used. In the freeboard model splash zone condition has been distinguished from the remaining part of the freeboard via different hydrodynamics assumptions. Temperature, char and species concentration profiles along with freeboard combustion efficiency have been evaluated. Finally model predictions have been tested against two sets of experimental data. It has been found that the iii SCIENCE CODE ; 6D3.D3.D1main effect of freeboard section comes from the splash zone. Combustion of coarse particles splashed into this zone is much more important than that of elutriatable particles travelling through the whole height of freeboard. At low superficial velocities amount of splashed particles is low and hence effect of freeboard in the overall combustion efficiency is not important. However at high superficial velocities plenty of particles are splashed into the freeboard and burn there. In this case freeboard effect on char combustion is quite noticeable. An activation energy value of about 34500 cal/gmole for char combustion was found to be in better agreement with the experimental data as compared with the value of 35700 cal/gmole reported in the literature. Key Words : Coal fired fluidized bed combustors, freeboard model IV