DNA onarım enzim polimorfizmi ve tip 2 diyabetle ilişkisi
DNA repair enzyme polymorphism and type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 448997
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ŞARDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genetik, Pharmacy and Pharmacology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Yapılan çalışmalar hiperglisemi ve diyabetik komplikasyonlar ile oksidatif stres, DNA hasarı ve onarımı arasında güçlü bir ilişki olduğunu işaret etmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; Türk popülasyonunda XRCC3 geni T241M (rs86153) ve XRCC1 geni A339G (rs25487) polimorfizminin tip 2 diyabete (T2DM) ve diyabetik nefropatiye (DN) yatkınlıkta rolünün araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: XRCC3 geni T241M ve XRCC1 geni A339G polimorfizminin genotip ve allel frekanslarının dağılımı polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon fragment uzunluğu (PCR-RFLP) ile belirlenmiştir. Çalışma populasyonu; T2DM grubu 116; DN grubu 50 hasta ve normal glukoz metabolizmasına sahip 72 sağlıklı birey olmak üzere 238 gönüllüden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Increasing number of experimental and clinical studies suggest that there is a close link between hyperglycemia, oxidative stress, DNA damage and diabetic nephropathy. The aim of this study was to explore whether the T241M polymorphic variant of XRRC3 gene and A399G polymorphic variant of XRCC1 gene is associated with an increased susceptibility to type 2 diabetes mellitus (T2DM) and diabetic nephropathy (DN) in Turkish population. Material-Method: Polymerase chain reaction-based restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) was used to determine the distribution of genotypes and frequency of alleles of T241M polymorphism of the XRCC3 gene (rs861539) and. A399G polymorphism of XRCC1 gene (rs25487). The study population included 238 subjects; 116 had type 2 diabetes mellitus, 50 had diabetic nephropathy and 72 had normal glucose metabolism.