Spinorfinin ağrılı diyabetik nöropati üzerine etkilerinin incelenmesi in vivo davranışsal bir çalışma
Investigating the effects of spinorphin on painful diabetic neuropathy an in vivo behavioral study
  1. Tez No: 248288
  2. Yazar: ERKAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diabetes mellitus (DM), insülin eksikliği ya da insülin etkinliği veya her ikisinin bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan; karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında bozukluklara neden olan kronik hiperglisemi olarak tanımlanır. DM, kronik komplikasyonlarla seyreden bir hastalıktır. Ayak amputasyonları gibi ciddi problemlere neden olan ve hastada yaşam kalitesini olumsuz etkileyen diyabetik nöropati, diyabetin kronik komplikasyonlarından biridir.Çalışmada, 75 adet üç haftalık erkek fareler kullanıldı. Birinci grup sağlıklı kontrol grubu (n=15) olarak belirlendi. Daha sonra streptozosin (STZ) ile diyabet indüklenmiş farelerde indüksiyonu takiben (yaklaşık 4. hafta) diyabetik hayvanlar alt gruplara bölündü. Birinci grup: Sağlıklı kontrol grubu, İkinci grup: Diyabetik kontrol grubu (spinorfin çözücüsü verilecek grup) (n=15), Üçüncü grup: DM+SP0.1 grubu (0.1 mg/kg Spinorfin uygulanacak grup) (n=15), Dördüncü grup: DM+SP1 grubu (1mg/kg Spinorfin uygulanacak grup) (n=15) ve Beşinci grup: DM+SP5 grubu (5mg/kg Spinorfin uygulanacak grup) (n=15) farelerden oluşturuldu.Streptozosin uygulanan gruplarda diyabetik nöropati yapabilecek ölçüde hiperglisemi gelişmiştir. Nöropati gelişmesi için gerekli süre tamamlanmıştır.Diyabetik kontrol grubu ile sağlıklı kontrol grubu ağrı eşiği değerleri karşılaştırıldığında istatiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmıştır (P0.05).DM+SP5 grubunda 30.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is defined as chronic hyperglycemia due to insulin insufficiency, functional insulin disorders or both which causes disorders of carbohydrate, lipid and protein metabolism. DM is a disease which is associated with chronic complications. Diabetic noropatia is a chronic complication of DM that cause serious problems such as foot amputations, which negatively affects the quality of life in patients.In this study, we investigated the effect of spinorphin on painful diabetic neuropathy in streptozosin (STZ) induced diabetic mice.75 three weeks old male mice were used in this study. Following induction of diabetes in mice induced by STZ (nearly 4 weeks); Group one: Healthy control group (n=15). Group two: Diabetic control group (the group that spinorphin solver will be administered) (n=15). Group three: group DM+SP0.1 (the group that spinorphin solver will be administered 0.1 mg/kg). Group four: group DM+SP1 (the group that spinorphin solver will be administered 1mg/kg) (n=15). Group five: group DM+SP5 (the group that spinorphin solver will be administered 5 mg/kg) (n=15).Hyperglisemia levels which causes diabetic neuropathy, had been obtained in groups that STZ administered.