Pelvik kitlelerin malign - benign ayırımında difüzyon ağırlıklı MRG bulguları
Diffusion weighted MRI findings for differentiation malign and benign pelvic masses
- Tez No: 248295
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KOCAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, pelvik kitle ön tanısıyla alt batın Difüzyon Ağırlıklı MRG (DAG) tetkiki yapılan kadın hastalarda kitlelerinin malign-benign ayırımında DAG'nin tanıya katkısının klinikte kullanılabilirliğini araştırmaktır.Çalışmaya Ekim 2007 ile Ekim 2008'de, Radyoloji Anabilim Dalı MR Ünitesi'ne pelvik kitle ön tanısıyla alt batın MR tetkiki istenen 16?75 yaş aralığındaki toplam 125 olgu dâhil edildi. Bu hastalardan DAG ile sırasıyla b100, b600, b1000 gradient değerlerinde difüzyon ağırlıklı EPI görüntüler alındı. Pelvik kitle saptanan olgularda lezyonlardan ADC değerleri ölçüldü. Bir grup olgu yalnızca klinik olarak takip edilirken, diğer grup cerrahi işlem gördü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the clinical usage of Diffusion Weighted MRI in order to differentiate malign versus benign tumors of female patients with possible diagnosis of pelvic mass using lower abdomen Diffusion Weighted MRI.The study comprised totally 125 cases with an age range of 16 to 75 possible diagnosis of pelvic tumor and requested lower abdomen MR imaging in MR Unit of the Department of Radiology between October 2007 and October 2008. Diffusion weighted EPI imaging of these patients have been performed at respectively b100, b600, b1000 gradient rates. If pelvic mass was detected, ADC values of lesions have been measured. While a group of cases were being only clinically followed-up, the remaining ones were operated.