Primer tüberkülozun radyolojik tanısında direkt grafi tek başına yeterli midir?
- Tez No: 248330
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİHAT KODALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pulmoner tüberküloz (Tbc) ülkemizde ve dünyada önemli bir morbidite nedeni olarakkalmaya devam etmektedir. Pulmoner tüberküloz şüphesi ile değerlendirilen çocuklardatanısal güçlükler yaşanmaktadır. Radyolojik konfirmasyon tanıda önemli basamaklardanbiridir. Çocuklarda başvurulan ilk radyolojik yöntem halen direkt grafi olmakla birlikte,çoğu kez direkt grafi bulguları güvenilir bulunmamakta ve toraks BT incelemesi deyapılmaktadır. Toraks BT'nin tüberküloz bulgularını ortaya koymaktaki üstünlüğütartışılmazdır. Ancak hastanın aldığı yüksek radyasyon dozu, yüksek maliyeti ve sedatifilaçların kullanılmasını gerektirdiği için özellikle çocuklarda seçilmiş olgularda BT'yebaşvurulmalıdır.Bu çalışmamızda primer tüberküloz hastalığı tanısı almış olan 24 çocuğun ve tüberkülozşüphesiyle izlenen ancak tüberküloz hastalığı tanısı almayan 30 çocuğun PA akciğergrafilerini ve toraks BT'lerini retrospektif olarak karşılaştırarak, direkt grafinin tek başınayeterli olabileceği bulguları tanımlamayı hedefledik. Sonuçta primer tüberkülozhastalığının en sık başlangıç bulguları olan lenfadenomegali ve/veya yama tarzıkonsolidasyon bulgularının BT'ye gerek duyulmadan direkt grafi ile yüksek doğruluktaortaya konulabildiğini gördük.
Özet (Çeviri)
Pulmonary tuberculosis (Tbc) still remains to be an important cause of morbiditiy in theworld, and in Turkey, respectively. There are many diagnostic difficulties in theevaluation of the patients with suspected tuberculosis in children. When clinical suspicionof tuberculosis exists, radiological confirmation is one of the most helpful diagnosticinvestigation. Although it remains to be the first radiological technique in the diagnosis oftuberculosis in children, chest radiography findings are not founded reliable and a thoracalCT is often obtained then. There is no doubt CT is the most efficiant radiologic techniquein the evaluation of tuberculosis. But it is an important nottice that there is a high riskbecause of the high radiation dose and adverse effects of sedatives when CT used inchildren, and it costs higher than a radiography, so CT must be used only in selectedcases.The aim of the study was to determine reliable chest radiography findings can be usedsignificantly in the diagnosis of primary tuberculosis in children alone, comparing withCT. So chest radiographs and thorax tomographies of the 24 children with primarypulmonary tuberculosis and 30 suspected children reviewed. As a result of our study, wesee that lymphadenomegaly with/or patchy paranchymal consolidation, which are themost frequent radiologic findings of primary pulmonary tuberculosis also, can be shownsignificantly in a chest radiography unless CT obtained.