Senkop etiyolojisinde otonom disregülasyonun rolü
  1. Tez No: 248331
  2. Yazar: BURCU YAVUZ TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Vazovagal senkop sık görülen, iyi huylu olduğu düşünülen, ancak ani ölümüçağrıştırması nedeni ile endişe yaratan bir durumdur. Etiyolojisinde otonomsinir sistemi disregülasyonu sorumlu tutulmaktadır. Kalp hızı değişkenliğiotonom sinir sisteminin değerlendirilmesinde yararlı bir yöntemdir.Çalışmamızda vazovagal senkop ile başvuran çocuklarda ve sağlıklıkontrollerde fizik muayene, EKG, EKO, tilt testi ve biyokimyasal testlerin yanısıra 24 saatlik Holter monitorizasyonu yapılmış ve hem 24 saatlik kayıtlarda,hem de tilt testi esnasında kalp hızı değişkenliği incelenerek otonom sinirsistemi fonksiyonları araştırılmıştır.24 saatlik Holter kayıtlarında değerlendirilen ortalama kalp hızı, SDNN,SDANN, SDNNi, RMSSD, pNN50, LF, HF ve LF/HF parametreleri açısındanhasta ve kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).Ancak tilt testinin ilk 5 dakikasında elde edilen SDNN ve RMSSDparametreleri sırasıyla senkop grubunda 42,17±12,56 ve 21,26±8,57; kontrolgrubunda 60,10±33,10 ve 36,80±31,03 bulunmuş; iki grup arasında SDNN veRMSSD parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır(p değerleri sırasıyla; 0.02 ve 0.03).Sonuç olarak; vazovagal senkoplu çocuklarda otonom sinir sistemifonksiyonlarının sağlıklı çocuklardan farklı olmadığı ancak bu çocuklarınortostatik strese sempatik hiperaktivasyon ile yanıt verdiği ve parasempatiksistemin bunu dengelemekte yetersiz kaldığı, tedavi planlanmasında budurumun göz önüne alınmasının yararlı olacağı düşünülmüştür.ANAHTAR SÖZCÜKLER, Vazovagal senkop, kalp hızı değişkenliği, tilt testi,Holter monitorizasyonu, otonom sinir sistemi fonksiyonları.
Özet (Çeviri)
Vasovagal syncope is a common disorder, which is considered as a benigncondition. However, sudden loss of conscience and muscle tone causesanxiety and stress among the family members due to the similarity to suddendeath. Autonomic nervous system dysregulation is thought to be responsiblein the etiology. Heart rate variability is used for assessment of autonomicnervous systemIn our study, we evaluated the children with vasovagal syncope byusing 24 hour Holter monitorization and head-up tilt test in addition to routinecardiac and neurologic examination, EKG, EKO, blood chemistry. The heartrate variability analysis was performed using the Holter recordings forassesssment of autonomic nervous system functions.Our results revealed that, there is no significant difference between thestudy and the control groups in terms of the mean heart rate and SDNN,SDANN, SDNNi, RMSSD, pNN50, LF, HF, LF/HF parameters of the heartrate variability (p>0.05). But during the first 5 minutes of the head-up tilt test,SDNN was 42,17±12,56 in the syncope group and 60,10±33,10 in the controlgroup; RMSSD was21,26±8,87 in the syncope group and 36,80±31,03 in thecontrol group. The SDNN and RMSSD are found significantly lower in thesyncope group than the control group (p values respectively; 0.02 and 0.03),which indicated sympathetic nervous system domination over the heart rate.In conclusion; autonomic nervous system functions in children withvasovagal syncope are similar to healthy children. However sympathetichyperactivation occurs during the early phase of orthostatic stres in childrenwith vasovagal syncope comparing to healthy controls. Parasympatheticinnervation is not sufficient in compansation of this sympathetichyperactivation. This issue must be considered in tailoring the treatmentstrategy for vasovagal syncope.KEYWORDS, Vasovagal syncope, heart rate variability, head-up tilt test,Holter monitorization, autonomic nervous system functions.