Marmara üniversitesi tip fakültesi hastanesine başvuran varfarin kullanim öyküsü olan hastalarda, INR değerleriyle komplikasyon gelişim risk ilişkisinin ortaya konmasi
- Tez No: 248334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DENİZBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde en çok kullanılan oral antikoagülan olan varfarinin doz aşımı durumunda ciddi komplikasyonlar çıkmaktadır. Bu çalışmada international normalized ratio (INR) düzeyleri ile varfarin komplikasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Bu araştırmada, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi' nde Temmuz 2006- Temmuz 2007 tarihleri arasında varfarin kullanımına bağlı olduğu düşünülen şikayetlerle başvuran hastalar prospektif olarak incelendi. Varfarin kullanan bu hastaların, şikayet, takip planları ve sosyodemografik özellikleri analiz edildi. Analizlerde SPSS 15.0 programı kullanıldı. İstatistiksel analiz için ki-kare testi kullanıldı. Farkı p0.05). En sık varfarin ile aspirin veya parasetamol arasında ilaç etkileşimi saptandı. Gastrointestinal sistem varfarine bağlı en sık kanama görülen bölge idi.Sonuç: INR değeri ile kanamanın ciddiyeti arasında belirgin korelasyon olmadığı saptanmıştır (P> 0.05).ANAHTAR SÖZCÜKLER, Varfarin, INR düzeyi, Vitamin K, Antikoagülan ajan, Hemostaz.
Özet (Çeviri)
Objectives: Warfarin is the most commonly used oral anticoagulant agent. In overdose situations serious complications may occur. The aim of the study is to determine the correlation between the international normalized ratio (INR) levels and the complications due to warfarin.Methods: The study was performed prospectively at the Department of Emergency Medicine(ER), Marmara University, between July 2006- July 2007. Patients whose complaints due to warfarin overdose included in the study. The presentations, and outcomes of these patients are analyzed. The SPSS 15.0 was used for the analysis. The Chi-square test was used for the statistical analysis. The statistical difference p0.05). The most frequent drug interaction was between warfarin and aspirin or paracetamol. The gastrointestinal system was the most common site for bleeding.Conclusion: There is no significant correlation between the INR levels and the severity of the bleeding (P> 0.05).KEYWORDS, Warfarin, INR levels, Vitamin K, Anticoagulant agents, Hemostasis.