Acil servise senkop ile başvuran hastalarda, serum S100B protein düzeyi yüksekliği ile ilişkili değişkenlerin belirlenmesi
- Tez No: 248335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DENİZBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Senkop, geçici süreyle bilincin kaybolduğu ve postüral tonusun korunamadığı, herhangi bir tıbbi girişim yapılmaksızın kendiliğinden ve tamamen düzelen belirtiler bütününe denir. Acil servise başvuru nedenleri arasında önemli bir yer tutmasına rağmen, tanısal yaklaşım ve taburculuk açısından yapılması gerekenler henüz tam olarak sistematik hale getirilememiştir. Bu çalışmada, Marmara Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne belirlenen süre içerisinde senkop nedeniyle başvuran hastalarda hastaneye başvuruları sırasında bakılan S100B proteini serum konsantrasyonu ölçümlerinin bu hastaların belirlenebilen senkop nedenleri, demografik özellikleri, travma ve malignite gibi yandaş faktörler ile ilişkisi incelenmiştir. Amacımız, senkop gibi global hipoperfüzyon yapan bir serebral saldırının ağırlığının S100B proteinin serum düzeyinin ölçümü ile ilişkisinin bulunup bulunmadığının belirlenmesidir. 2005 yılı Haziran ayı ile 2007 yılı Ocak ayı arasında bu nedenle başvuran tüm hastalar - dışlanma kriterlerine sahip değiller ise - çalışma kapsamına alınmışlardır. Çalışma süresince Acil servise ?bayılma? şikâyetiyle toplam 254 hasta başvurmuş, takibiyle beraber çalışmayı 62 hasta tamamlamıştır. 20 de kontrol hastası çalışılmıştır. Kontrol ile vaka grubu arasında klinik olarak anlamlı herhangi bir fark gösterilmemiştir. S100B pozitif senkop hastaları ile negatif olanlar arasında en belirgin fark travma varlığı olup tek belirleyici travma varlığı ya da yokluğudur. Çalışmamızda, serum S100B yüksekliğinin senkop gibi bir global hipoperfüzyonun yarattığı hipoksik hasara değil travmaya bağımlı olduğunu göstermiş bulunuyoruz.ANAHTAR SÖZCÜKLER Senkop, S100B, Acil Servis, Serum
Özet (Çeviri)
Syncope is a symptom complex that is composed of a brief loss of consciousness associated with an inability to maintain postural tone that spontaneously and completely resolves without medical intervention. Syncope is a common presentation to the emergency department (ED). Nevertheless, diagnostic approach and discharge rules have not been well established, yet. In this trial, association of serum S100B concentration with etiology of syncope, demographic properties and co-existence with trauma or malignity in patients admitted to Marmara University Hospital with syncope are investigated. The aim of this study was to analyze the association between serum S100B protein concentration and syncope event ?a cerebral insult leading to global hypoperfusion. All of the patients admitting to ED between June 2005 and January 2007 enrolled in the study unless they have exclusion criteria. Overall, 254 patients were admitted with the complaint of fainting, and 62 of them completed the follow-up period with proven syncope. 20 patients were controls. There were no clinically significant differences between control and case subjects according to demographic and basal vital signs. The most prominent difference between the S100B positive and negative syncope subjects was co-existence of trauma. In this trial, we have shown that elevation of serum S100B protein concentration is associated with trauma, not with a globally hypoperfusing serebral insult like syncope.KEYWORDS Syncope, S100B, Emergency Room, Serum