Sklerodermada soğuk stresin sağ ventrikül fonksiyonları üzerine etkisi
Effect of cold stress on the right ventricular functions in scleroderma
- Tez No: 248340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM AKTOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sklerodermada pulmoner hipertansiyon ve sağ kalp yetersizliği önemli mortalite vemorbidite nedeni olmakla beraber etiyolojisi tam olarak saptanamamıştır. SSc'de soğukstresin pulmoner vazospazm üzerine etkisi ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmış ancak sonuçlarçelişkili çıkmıştır. Biz de bu çalışma ile skleroderma hastalarında periferik soğuk stresin sağventrikül fonksiyonlarına etkisini doku Doppler ekokardiyografik tekniklerle belirleyebilmeyiamaçladık.26'sı sklerodermalı, 24'ü sağlıklı toplam 50 kişi çalışmaya alındı. Her iki grubaistirahat ve periferik (bir elini bileğine kadar 5-10 °C su içerisine 10 dakika ya da tutabildiğikadar) soğuk stres uygulama srasında transtorasik ekokardiyografi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Although pulmonary hypertension and right heart failure are significant causes ofmortalitiy and morbidity in scleroderma, the etiology isn?t fully understood. The effect of coldstress and pulmonary vasospasm in scleroderma was evaluated in some trials but the resultswere conflicting. In this trial, our aim was to determine the effect of cold stress on rightventricular functions by tissue Doppler echocardiographic techniques.26 patients with scleroderma and 24 age and sex matched healthy control group wereenrolled to the study. Transthorasic echocardiography was done at resting and after peripheralcold exposure (hand immesion into cold water at 5-10 °C for 10 minutes if tolerated).