Total larenjektomili hastalarda nazal işlevlerin değerlendirilmesi
Evaluation of nasal functions in total laryngectomized patients
- Tez No: 248352
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ADALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Operasyon tarihinin üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçmiş total larenjektomi uygulanmış hastalarda, operasyonun nazal işlevler üzerindeki geç dönem etkilerini değerlendirdik.Çalışmaya Temmuz 1998?Kasım 2005 yılları arasında total larenjektomi uygulanmış 22 hasta ve kontrol grubu için benzer demografik özellik gösteren 24 sağlıklı birey katıldı. Hasta ve kontrol gruplarına burun içi hacim ve kesit alanı ölçümleri için akustik rinometri, mukosiliyer klirens ölçümü için sakarin testi ve koku fonksiyonlarını değerlendirmek için koku tanıma testi yapıldı. Gruplardan elde edilen veriler karşılaştırılıp istatistikî analizler yapıldı.Yaptığımız çalışmada geç dönemdeki ölçümler (>2 yıl) istatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla birlikte, hasta grubunda pasaj açıklığı kontrol grubuna oranla fazla saptandı. Kanımızca bu durum total larenjektomi sonrası, burunun kullanılmaması nedeniyle geç evrede ortaya çıkan atrofinin neden olduğu değişiklikleri yansıtmaktadır.Total larenjektomili olgularda trakeostoma nedeniyle üst solunum yolu devre dışı kaldığından, nazal mukozada geç evrede atrofi oluştuğu ve buna bağlı olarak nazal mukosiliyer klirensin bozulmakta olduğu kanısındayız.Koku tanıma testinde hasta grubunda daha düşük skorlar elde edildi. Her iki grupta ölçümler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Bu bulgu, total larenjektomili hastalarda, koku işlevinin azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We evaluate the late effects of the operation on nasal functions in the patients who undergone total laryngectomy at least more than two years.22 patients who undergone total laryngectomy between July 1998 and November 2005 and 24 healthy individuals who demonstrates similar demographic features were included as control group to the study. Acoustic rhinometry, saccharin test and smell identification test were used to evaluate the nasal total volume, minimal cross?sectional area measurements of the nasal cavity, mucociliary clearance, olfactory function respectively for both of the groups. Statistical analysis were done by comparing data collected from both of the groups.In the late period measurements (>2 years) of our study, the difference were not statistically significant although the nasal patency in the patient?s group were greater. It is alike to us, this issue reflects the alterations caused by atrophy in the late period after total laryngectomy.Because of tracheostoma the upper respiratory tract is useless in total laryngectomized patients, according to us nasal mucociliary clearance has been corrupted due to the nasal mucosal atrophy in the late period.Low scores were gained in the patient group with the smell identification test. Difference between the measurement of two groups were statistically significant. This parameter reveals the olfactory function deprivation in laryngectomized individuals.