Total larenjektomili hastalarda özefageal konuşma ve ses protezi ile yapılan ses rehabilitasyonunda elde edilen seslerin kalite analizi
Analysis of voice quality in esophageal and voice prosthesis speech in patient with total laryngectomy
  1. Tez No: 99075
  2. Yazar: COŞKUN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Total larenjektomi sonrası ses fonksiyonunun kaybı kişinin hayatını psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak etkilemektedir. Sesin uygun bir yöntemle rehabilitasyonu bu yüzden çok önemlidir. Ses rehabilitasyonu için sıklıkla kullanılan iki yöntem mevcuttur. Bunlar ses protezi yerleştirilerek elde edilen protez konuşması ve ses üretiminde özefagusun kullanılması ile elde edilen özefageal konuşmadır. Bu çalışmada ileri evre larenks kanserlerinde total larenjektomiyi takiben uygulanan ses rehabilitasyon yöntemleriyle elde edilen protez ve özefagus seslerinin analiz edilerek kalitelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla total larenjektomi yapılmış ve ses rehabilitasyonuna tabii tutulmuş 23 olguda ses ve konuşma analizi yapılmıştır. Özefageal konuşma yöntemi öğretilerek rehabilite edilmiş 10 olgudan özefageal konuşma grubu, ses protezi takılarak rehabilite edilmiş 13 olgudan protez konuşma grubu ve rasgele seçilen 11 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu oluşturulmuştur. Olgulara öncelikle“a”seslisi ve fonetik dengeli paragraf okutularak, cool edit programı ile ses ve konuşma kayıtlan yapılmıştır. Ayrıca olguların hece/nefes oranını belirlemek için 20 tek heceli, anlaşılabilirlik oranını belirlemek için 50 tek ve 50 çift heceli kelimeden oluşan fonetik dengeli kelime listeleri okutulmuş ve kaydedilmiştir. Bu ses ve konuşma kayıtlarının analizinde objektif değerlendirme kriterleri olan maksimum fonasyon süresi, dakikadaki kelime sayısı, duraksama süresi, konuşma süresi, sessizlik süresi, ortalama temel frekans, jitter, shimmer, sinyal/gürültü oranı ve sübjektif değerlendirme kriterlerinden olan anlaşılabilirlik oram, konuşma akıcılığı değerlerine bakılmış ve elde edilen bu veriler vasıtasıyla her iki ses, kalitesi yönünden karşılaştınlmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde, protez konuşmasına ait anlaşılabilirlik oranı %92, özefageal konuşma grubunda ise %84 olarak bulunmuştur Her iki grup arasındaki fark önemli görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Analysis of voice quality in esophageal and voice prosthesis speech in patient with total laryngectomy Loss of voice function following larygectomy influences the patients socially, psychologically and economically. Therefore rehabilitation of voice with an appopriate method is important. Two methods frequently used are esophageal speech, and tracheoesophageal voice prosthesis. The purpose of this study is to analyse and compare the quality of voice produced by esophagus and the tracheoesophageal voice prosthesis in patiens with total laryngectomy. Twenty-three laryngectomized patients who had voice rehabilitation with two methods above mentioned were subjected to voice and speech analysis. Esophageal speech group consisting of 10 patients who rehabilated for esophageal speech, prosthesis speech group consisting of 13 patients who received oral training with voice device for prosthetic speech, and control group consisting of 1 1 healty subjects who randomly selected were taken into study. Voice and speech of all patients were recorded, via cool edit program by asking them to read“a”wovel and a text formed by phonetically balanced sentences. Additionally, they were asked to read 20 mono syllable words to get their syllable/breath ratio and were asked to read a phonetically balanced word list composed of 50 mono syllable and 50 double syllable words to obtain intelligibility level. All recordings were stored in computer media. Then, samples were analysed and two groups were compared with control group. İn terms of objective evaluation criteria that are maximal phonation time, number of words pronounced per minute, total speech time, pause time, silence, average basic frequency, jitter, shimmer, signal-to-noise ratio and subjective evaluation criteria that are intelligibility ratio and speech fluency. The intelligibility ratio was 92 % in prosthesis speech group and 84 % in esophagus speech group with no significant difference.