Radyasyona bağlı akut pulmoner toksisitede Dimetil Sülfoksit'in koruyucu etkisinin 99mTc--dietilentriaminpentaasetik asit transalveoler klirens sintigrafisi ve histopatoloji ile araştırılması
The radioprotective effect of Dimethyl Sulfoxide in radiation-induced pulmonary injury: Detection by 99mTechnetium diethyleneaminepentaacetic acid transalveolar clearance scintigraphy and histopathology
  1. Tez No: 248351
  2. Yazar: BENGÜ DENİZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Toraks bölgesine uygulanan radyoterapide akciğerin radyosensitvitesi doz kısıtlayıcıdır. Radyasyonun akciğerde oluşturduğu hasarın erken dönemde tanınması, hastanın normal doku sensitivite profiline göre tedavi rejiminin kişiselleştirilmesini sağlar. Radyasyona bağlı akciğer hasarının gelişiminde serbest oksijen radikalleri başrolü oynar. Bu radikalleri bağlayarak ortamdan çeken radyoprotektör özellikli farmakolojik ajanlardan dimetil sülfoksit literatürde ilgi çekici araştırma konulardandır.Çalışmamızda tavşanlarda dimetil sülfoksitin erken dönem radyasyona bağlı akciğer hasarında koruyucu etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Denekler kontrol, radyoterapi, dimetil sülfoksit ardından radyoterapi ve yalnızca dimetil sülfoksit şeklinde gruplandırılmıştır. Radyoterapi planlanan gruplarda sağ hemitoraksa tek fraksiyonda 20 Gy radyoterapi uygulanmıştır. Dimetil sülfoksit ve dimetil sülfoksit ardından radyoterapi grubuna, ışınlamadan 30 dk önce 4.5 gr/kg %99 dimetil sülfoksit, intraperitoneal yoldan verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The radiosensitivity of the lung is a dose-limiting factor in thoracic irradiation. Early prediction of radiation-induced lung injury is important to customize treatment regimen for each individual according to patient?s normal tissue sensitivity profile. Radical oxygen species have a pivotal role in radiation-induced lung injury. Radioprotective agent dimethyl sulfoxide, which scavenges these species, is an interesting issue in the literature.The aim of this study is to evaluate the radioprotective effect of dimethyl sulfoxide in acute phase of radiation-induced lung injury on an animal model. The rabbits were grouped as control, radiation-alone, dimethyl sulfoxide plus radiation, and dimethyl sulfoxide-alone. Right hemithoraxes of radiation-alone and dimethyl sulfoxide plus radiation groups were irradiated by single dose of 20Gy gamma radiation. Thiry minutes prior to irradiation, 99% dimethyl sulfoxide was applied to dimethyl sulfoxide plus radiation and dimethyl sulfoxide-alone groups at a dose of 4.5gr/kg, ip. After 14 days follow-up, 99mTechnetium diethyleneaminepentaacetic acid lung clearance scintigraphy was performed.