Hepatit C enfeksiyonunun doğal seyrinde düşük dansiteli Lipoprotein ve Çöpçü Reseptör Class B Tip 1'in polimorfizmlerinin etkisi
The impact of low density Lipoprotein, and Scaveger Receptor Class Type 1 polymorphisms in the course of hepatit C infection
  1. Tez No: 248381
  2. Yazar: EBRU KELEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
HCV için reseptör fonksiyonları önerildiğinden, immun yanıtta ve polimorfizmde yer alması, düşük dansiteli lipoprotein reseptörü (LDLR) ve çöpçü reseptör sınıf B tip I (SR-BI)'nin, hepatit C enfeksiyonunun genetik yatkınlığının belirlenmesi açısından çok önemli yere sahip olduğu öne sürülmüştür. İnflamasyonun başından sonuna genetik varyanslar ve viral temizlenme, arasındaki muhtemel ilişkiler, fibrozisin ciddiyeti ve karaciğer steatozu değerlendirilmiştir. Spesifik olarak, HCV enfeksiyonunun çeşitli klinik tablolarındaki adı geçen genlerin polimorfizmleri arasındaki korelasyonunu, özellikle de HCV'nin kronikliği üzerine ve de klinik dönemlerinin farklılığıyla (asemptomatik HCV taşıyıcılarından, karaciğer sirozlu ve hepatosellüler karsinomalılar(HSK)) olan ilişkisi araştırıldı.Hastaları kronik aktif hepatit grubuna grup1, iyileşmiş HCV li grupa grup 2, hepatosellüler kanserli grupa grup 3, HCV sirozlu grupa grup 4 diye adlandırdık. Toplam 90'ı kadın, 59'u erkek olmak üzere 149 kişi çalışmaya dahil edildi.Açlık kan şekeri, insülin, insülin direnci, vücut kitle indeksi, HDL, total kolesterol, trigliserid ve HCV RNA düzeylerine bakıldı.Çalışmada HCV virüsünün hücre içine girmesinde rol oynayan LDLR reseptör polimorfizmi, SR-B1 polimorfizmi ile hastalığın seyri, histolojik hasarı (fibrozis, hepatik aktivite indeksi) ve karaciğer steatozu arasında bir ilişki saptayamadık. Tanımladığımız gruplar arasında bir fark olmaması, kronik aktif hepatit grubu hariç diğer gruplardaki hasta sayısının az olmasından kaynaklandığı kanısındayız. Bu nedenle bu hasta grubunun arttırılmasına yönelik çalışmamız devam etmektedir. İlginç olaraktır ki çalışma grubunda LDLR Gene Exon12, T/C, rs688 (Asn591Asn) polimorfiziminde polimorfizminin mutand genotipi ve alleli sık görüldü.
Özet (Çeviri)
HCV infection prevalance is going up for everyday in the world, and antiHCV prevalance is 0,6 percent in our country. In all HCV infections; 15 percent heals, and other 85 percent progressis to chronic hepatitis.Receptor functions are suggested for HCV because receptor functions plays a role in immune response and polymorphism. It has been suggested that, in the establishment of HCV infection genetic susceptibility LDLR and SR-BI have a very important impact. From beginning to end of inflammation; associtaion between genetic variations and viral clearence determines severity of fibrosis and response to treatment.In addition, in this study probable presence of CD81 genetic structure polymorphism have assesed. Spesifically, in different HCV infection pictures we investigated correlation of polymorphism, especially we invesigated correlation of HCV infection chronicity and clinic stages differences (asymtomatic HCV porter, liver cirhosis and hepatocellular carsinoma).Patients grouped as; active hepatitis patients group I, healed HCV group II, hepatocelluler cancer patients group III, HCV cirhossis patients group IV Totally 149 patients (90 women, 59 men) involved to study. Blood glucose, Insulin and Insulin Resistance, Body Mass Index (BMI), HDL, Total Cholesterol, Trigliserid, and HCV RNA levels worked in study protocol.We did not find a correlation between LDRL receptor polymorphism, SCAR-1 polymorphism and clinic course of disaese, histological damage (fibrosis and hepatic activity index (HAI)), and liver steatosis.In this study no difference are found between groups and this can be caused by limitation of patients number in some groups. So that we are working for increase number of patient in these groups. Interesingly in study group LDRL-12 gen polymorphism mutant genotip and allel was common so we decided to make up a non HCV infected control group.