Farklı hemisfer lezyonu olan inmeli hastalarda kognitif yetenek,fiziksel fonksiyon,depresif semptomlarve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparision of cognitive ability,physical function,depressive symptoms and quality of life in post-stroke patients with differrent hemispheric lesion
  1. Tez No: 248400
  2. Yazar: İSMAİL UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı hemisfer lezyonu olan inmeli hastalarda kognitif yetenek, fiziksel fonksiyon, depressif semptomlar ve yaşam kalitesini karşılaştırmaktır.Çalışmaya Modifiye Rankin Skalasına göre ?3 değerini alan 60 olgu dahil edilmiştir. Olguların 30'u sol hemisfer lezyonlu (30?73 yıl), 30'u ise sağ hemisfer lezyonludur (21?78 yıl). Tüm olguların sosyo-demografik verileri kaydedilmiştir. Tek taraflı ihmali değerlendirmek için Star Cancelliation Testi kullanılmıştır. Hastaların kognitif yetenekleri Hodkinson Mental Test (HMT) ile değerlendirilmiştir. Depressif semptomlar Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) ölçeği ile incelenmiştir. Olguların fonksiyonel bağımsızlık düzeylerini belirlemek için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FIM), mobilite düzeylerini saptamak için Rivermead Mobilite İndeksi (RMI) kullanılmıştır. Yaşam kalitesini değerlendirmek için KF?36 anketi uygulanmıştır. 8 (%4.8) hastada tek taraflı ihmal bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare cognitive ability, physical functioning, depressive symptoms and quality of life in post-stroke patients with different hemispheric lesion.Sixty stroke patients, who had a score 3 or below according to the Modified Rankin Scale (ranges; 21-78 yr.) recruited from two rehabilitation centers in Turkey, were included in the study if they had a first unilateral stroke and sufficient cognitive ability. The subjects were divided into two groups: (1) 30 patients aged between 30-73 years (affected left hemisphere); (2) 30 patients aged between 21-78 years (affected right hemisphere). Socio-demographics belonging to the subjects were recorded. Unilateral neglect was examined using a Star Cancellation Test. Cognitive ability of the patients was tested using the Hodkinson Mental Test (HMT). Depressive symptoms were examined using the Hospital Anxiety-Depression Scale (HAD). Functional status was measured using the Functional Independent Measurement (FIM). Mobility status was measured using the Rivermead Mobility Index (RMI). The SF-36 questionnaire was used to evaluate quality of life of the patients. Eight patients (4.8%) had unilateral neglect.