Hemiplejik hastalarda unilateral görsel-uzaysal ihmal ve kognitif-algılama fonksiyon bozukluklarının günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of unilateral visuospatial neglect and cognitive-perceptual dysfunction on activities of daily living in hemiplejik patients
- Tez No: 115515
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Karakaya G., Hemiplejik Hastalarda Unilateral Görsel Uzaysal İhmal ve Kognitif-Algılama Fonkisoyn Bozukluklarının Günlük Yaşam Aktivitelerine Etkisi, Hacattepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İş ve Uğraşı Tedavisi Programı Uzmanlık Tezi, Ankara 2002. Bu çalışma serebrovasküler olay (SVO) geçiren olgularda, unilateral görsel-uzaysal ihmali ve kognitif-alg ilama fonksiyon bozukluklarını kapsamlı değerlendirerek, günlük yaşam aktivitelerine (GYA) olan etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmamıza Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatmakta olan 40 hemiplejik olgu alınmıştır. Deney grubuna unilateral görsel-uzaysal ihmal için Davranışsal Dikkatsizlik Testi (DDT) alt testleri, Duyu-Algı-Motor bütünlüğü (DAM) için Ayres Güney Kalifomia Duyu Bütünlüğü Testi'nin alt testleri, kognitif fonksiyonlar için Loewenstein iş ve Uğraşı Tedavisi Kognitif Değerlendirme (Loewenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment-LOTCA) alt testleri ve Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA) için Fonksiyonel Bağımsızlık ölçüm (FİM) testleri kullanılmıştır. Değerlendirmeler sonunda unilateral görsel-uzaysal ihmali olan ve olmayan grubun farklılıkları karşılaştırılmış ve testler arası ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda sağ hemisfer lezyonu sonucu hemiplejik olgularda, unilateral görsel-uzaysal ihmal daha yüksek oranda görülmüştür (%42,5).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Karakaya G., The Effect of Unilateral Visuospatial Neglect and Cognitive-Perceptual Dysfunction on Activities of Daily Living in Hemiplejik Patients, Hacettepe Ünivesity Institue of Health Sciences, Occupational Therapy Program Master Thesis, Ankara 2002. The purpose of this study was to evaluate unilateral visuospatial neglect and cognitive function impairments detailed and to investigate their effects on activities of daily living (ADL) in patients with cerebrovascular accident (CVA). Forthy hemiplegic patients, hospitalized at the Ankara Physical Therapy Rehabilitation Educational and Research Hospital, were included in this study. Sub test of Behavioural Inattention Test (BIT) for unilateral visuospatial neglect, sub tests of Ayres South California Sensory integration Test for sensory-perception-motor integration, sub test of Loewenstein Occupational Therapy Cognitivie Assesment (LOTCA) for cognitive impairment and Functional Independent Measurement (FIM) for ADL were applied to this study group. After evaluations, the differences between patients with unilateral visuospatial neglect and patients without unilateral visuospatial neglect were compared. The correlations between tests were investigated. According to the results of this study unilateral visuospatial neglect was higher in the patients with right hemisphere lesion (%42,5).