Seçici Rho-Kinaz İnhibitörü Y-27632'nin periferik iskemi/ reperfüzyona bağlı uzak organ böbrek hasarı ve hedef organ iskelet kası üzerine etkisi
Effect of selective Rho-Kinase Inhibitor Y-27632 on end organ kidney and target organ skeletal muscle depend on peripheric ischemia/reperfusion damage
  1. Tez No: 248426
  2. Yazar: AYŞE NİHAL SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TUNÇTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, seçici Rho-kinaz inhibitörü Y-27632'nin sıçanlarda oluşturulanperiferik iskemi/reperfüzyon (İ/R) sonrasında uzak organ olarak seçilen böbrekte vehedef organ olarak seçilen gastroknemius kasında gelişebilecek hasar üzerindekietkisi araştırıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara herhangi bir işlem uygulanmadı.Y-27632 grubundaki sıçanlara 100 ? g/kg (IP) dozunda madde verilmesinin dışındabaşka bir işlem uygulanmadı. İ/R ve İ/R+Y-27632 grubundaki sıçanların her iki arkabacağına dört saat süre ile turnike uygulanarak iskemi oluşturulmasının ardından,turnikeler açıldı ve reperfüzyonun sağlanması için dört saat beklenildi. Bu süresonunda anestezi altındaki sıçanlardan alınan kandan ayrılan serum örneklerindenitrit ve malondialdehit (MDA) düzeyleri ile miyeloperoksidaz (MPO) etkinliğiölçüldü. Sıçanlardan izole edilen böbrek ve gastroknemius kasında ise nitrit ve MDAdüzeyleri ile Rho-kinaz ve MPO etkinliğinin yanında, süperoksit dizmutaz (SOD) vekatalaz enzimlerinin etkinliği ile indirgenmiş glutatyon (GSH) düzeyleri ölçüldü.Ayrıca, dokular histopatolojik açıdan incelendi. Rho-kinaz etkinliği İ/R grubundakisıçanların böbreğinde artmasına karşın, gastroknemius kasında azaldı. Y-27632yalnızca böbrekte İ/R grubundaki Rho-kinaz etkinliğindeki artmayı önledi. İ/Rgrubundaki sıçanların serum, böbrek ve gastroknemius kaslarında nitrit ve MDAdüzeyleri ile MPO, SOD ve katalaz etkinliğinin artmasına karşın, GSH düzeyleriazaldı. Doku hasarı ile birlikte olan İ/R grubundaki bu değişiklikler ise Y-27632 ileönlendi. İncelenen parametreler üzerinde Y-27632 tek başına herhangi bir değişiklikoluşturmadı. Bu çalışmanın bulguları seçici Rho-kinaz inhibitörü Y-27632'ninsıçanlarda oluşturulan periferik İ/R sonrasında gastroknemius kası ve böbrekhasarına neden olabilecek Rho-A/Rho-kinaz yolunun aracılık ettiği olayları artmışolan NO oluşumu ile birlikte antioksidan enzimlerin etkinliğini, lipit peroksidasyonuve nötrofil infiltrasyonunu azaltabileceğini, böylece İ/R'ye bağlı olarak gelişen organhasarının önlenmesinde yararlı olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the effect of selective Rho-kinase inhibitor onperipheral ischemia/reperfusion (I/R)-induced injury in kidney as an end organ andgastrocnemius muscle as an target organ. Rats in control group did not receive anytreatment. Rats in Y-27632 group only received Y-27632 at 100 ? g/kg (IP) dose. Atourniquet was placed on right hindlimbs of the rats in I/R and I/R+Y-27632 groups.After 4 h ischemia, tourniquets were removed and the rats were released forreperfusion for 4 h thereafter. At the end of reperfusion period, sera prepared fromblood samples of anesthetised rats were used for measurement of nitrite and MDAlevels, and MPO activity. Levels of nitrite and MDA, and Rho-kinase and MPOactivity as well as superoxide dismutase (SOD) and catalase activity and GSH levelswere also measured in kidney and gastrocnemius muscle of rats. In addition, thetissues were examined histopathologically. In I/R group, Rho-kinase activity wasincreased in kidneys of rats, while it was decreased in gastrocnemius muscle. Y-27632prevented the increase in Rho-kinase activity in kidney, but not in the muscle. Thelevels of nitrite and MDA as well as MPO, SOD and catalase activity were increasedin the serum, kidney and gastrocnemius muscle of the rats in I/R group, however,GSH levels were decreased. The changes in I/R group assocaited with tissue damagewere prevented by Y-27632. Y-27632 alone has no effect on all of the parameters. Theresults of the study demonstrated that selective Rho-kinase inhibitor, Y-27632,minimized the events mediated by Rho-A/Rho-kinase pathway leading to the injury ofkidney and gastrocnemius muscle after peripheral I/R by decreasing NO production,activity of antioxidant enzymes, lipid peroxidation and neutrophil infiltration,therefore, could have a beneficial effect to prevent I/R-induced organ damage.