Türk Toraks Derneği Ulusal Toplum Kökenli Pnömoniler Tanı ve Tedavi Rehberindeki grup ı, ıı, ııı hastalarda alternatif tedavi yaklaşımlarının karşılaştırılması
The comparasion of alternative approaches in group i, ii and iii patients in Guide of Diagnosis and Treatment of Turkish Thoraks Society National Community Acquired Pneumonia
  1. Tez No: 248464
  2. Yazar: HAKAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, 2002 Türk Toraks Derneği Erişkinlerde Toplum Kökenli Pnömoniler Tanı ve Tedavi Rehberinde önerilmiş olan alternatif tedavi yaklaşımlarını karşılaştırmak ve hangi tedavi yaklaşımının daha etkin olduğu konusunda kanıta dayalı fikir edinmektir.Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde Mart 2007 ile Eylül 2008 tarihleri arasında tanı almış grup I, II, III toplum kökenli pnömoni hastalarını kapsamaktadır. Ancak bu süre içerisinde 2002 Türk Toraks Derneği Toplum Kökenli Pnömoni Tanı ve Tedavi Rehberine göre belirlenen ölçütlerde grup I, II ve IIIa'da yeterli sayıda vaka toplanamadığından bu gruptaki hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Grup IIIb'de 36 vaka çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan 36 hasta geliş sırasına göre randomize edilerek iki grup oluşturuldu. 12 saat aralıklarla IV yolla Seftriakson 1 gr ve Klaritromisin 500 mg tedavisi alan hastalarla günde tek doz Moksifloksasin 400 mg IV tedavisi alanlar iki farklı grupta incelendi. Oral tedaviye geçildikten sonra ilk gruptaki hastalar, 12 saatte bir Sefuroksim aksetil 500 mg tablet ve Klaritromisin 500 mg tablet tedavisi aldılar. İkinci gruptaki hastalar oral tedaviye geçildikten sonra günde tek doz Moksifloksasilin 400 mg tablet aldılar. Her iki gruptaki klinik, laboratuar ve radyografik bulgular karşılaştırıldı.İstatistiksel olarak tedaviye ateş yanıtı Ki-Kare testi ile, biyokimyasal parametrelerin normal dağılıma uyan kısmı Student-t, uymayan kısmı Mann Whitney-U testi ile, öksürük, balgam ve radyolojik bulgular Mann Whitney-U testi ile karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmamızda her iki grupta yaş ortalaması benzer şekilde 65 olarak bulundu. Her iki grupta cinsiyet dağılımı benzer olmakla beraber, 36 hastanın 23'ü (%63.9) erkekti. Çalışmamızda en sık görülen risk faktörü eşlik eden hastalıktı. En sık eşlik eden hastalıklar sırasıyla KKY (%25), KOAH (%22.2) ve DM (%13.8) olarak tespit edildi. En sık ağırlık faktörü olarak parapnömonik effüzyon (%36.1) saptandı. En sık saptanılan semptomlar ise balgam (%97.2) ve öksürüktü (%94.4). Radyolojik olarak, 29 hastada (%80) lober tutulum ve 7 hastada (%19.4) ise interstisyel tutulum saptandı. Mikrobiyolojik incelemeler sonucunda, 7 hastada (%19.44) bakteriyolojik etken tespit edildi. En sık izole edilen ajan S. pneumoniae olarak saptandı. 14 günlük takip sürecinde gruplar arasında klinik, laboratuar ve radyografik olarak istatistiki açıdan anlamlı olmayan benzer tedavi cevabı alındı. İki gruptaki tedavi süreleri ve hastanede yatış süreleri arasında anlamlı istatistiki fark saptanmadı. Çalışmada iki grupta oral tedaviye geçiş süreleri arasında anlamlı fark saptandı. Birinci grupta 5.83±1.75, 2. grupta 4.94±0.53 olarak tespit edildi.Sonuç: Türk Toraks Derneği 2002 TKP kılavuzuna uygun olarak hastaların tedavi edilmesi, hastaların %97'sinin başarılı bir şekilde tedavi edilmesini sağlamıştır. Çalışmamızda, grup IIIb toplum kökenli pnömonilerde, günde tek doz moksifloksasin uygulamasının en az seftriakson + klaritromisin tedavisi kadar etkin olduğu saptandı. İki grupta da benzer tedavi cevabı elde edildi.
Özet (Çeviri)
Background: In this study we aimed to compare the alternative treatment approaches that proposed in the Turkish Thoracic Society Guide of Diagnosis and Treatment Community Acquired Pneumonia in adults and also it was aimed to have an idea about that which treatment approach more effective.Material and Methods: This studay was designed for groups I, II and III paitents with communty acquired pneumonia in Karadeniz Technical University School of Medicine date on between March 2007 and Sept 2008. Unfourtunatelly, groups I, II and IIIa patients which determined according to 2002 Turkish Thoracic Society Community Acquird Pneumonia Diagnosis and Treatment Guideline criteria, were exluded because of limited number of patients. Thirty six cases in group IIIb were included into the study and they were randomised into two groups according to incoming date. First group who were treated with intravenous (IV) ceftriaxone 1 gr twice daily plus intravenous clarithromycin 500 mg twice daily. Second group were treated with IV moxifloxacin 400 mg once daily. As sequential therapy, oral cefuroxime axetil 500 mg twice daily plus oral clarithromycin twice daily were administrated in first group and oral moxifloxacin 400 mg daily was given in the second group. Clinical, laboratuary and radiographical finding were compared in both of groups.Biochemical parameters were computed with using Student-t test or Mann Whitney U tests according to their parametric or nonparametric distribution. The fever response to treatment was evaluated with chi square test. Sputum, cough and radiological findins were compared by using Mann Whitney U test.Results: Mean age of both groups were found to be the same as 65 yr. Gender distribution was similar in both group. However, 23 patients of 36 (63.9%) were men. The most common risk factor was co-morbid diseases and the most common diseases were congestive heart failure (25%), chronic obstructive pulmonary disease (22.2%) and diabetes mellitus (13.8%) respectively. The most frequently observed severity factor was parapneumonic effusion (36.1%) and the symptoms were sputum (97.2%) and cough (94.4%). Radiologicaly, lober consolidation were found in 29 patients (80%) and intestitial infiltrationwere detected in 7 patients (19,4%). Bacteriologic examination yielded a pathogen in 7 patients (19.44%) and S. pneumoniae was most frequently isolated agent. At the end of the 14 day following process, similar clinical, radiologic and laboratuary results were found in both groups. There were no difference in both groups in terms of treatment and hospitalizasyon time. Time to oral therapy was significantly longer in combination arm (5.89±1.72 vs. 4.94±0.53).Conclusion: Treatment of the patients according to 2002 Turkish Thoracic Society CAP Guideline was succesful in %97 of all patients. We determined that administation of moxifloxacin once daily was as effective as ceftriaxone plus clarithromycin treatment. Similar clinical success rates were determined in both groups.