Zencefil ekstresinin safra yolları bağlanarak oluşturulan karaciğer hasarında koruyucu etkileri
Protective effects of ginger extracts in liver damage by ligating choledochus
  1. Tez No: 248465
  2. Yazar: EMRAH ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çocukluk çağında görülen sarılıklarının cerrahi açıdan önemli bir bölümü tıkanma sarılıklarıdır. Bu çalışmada zencefil ekstresinin (ginger),sıçanlarda safra yolları bağlanarak oluşturulan karaciğer hasarı üzerindeki etkilerini araştırılmıştır.Bu çalışmada, 42 adet Wistar Albino sıçan her grupta 6 hayvan olacak şekilde 7 gruba ayrıldı; Kontrol (K) grubuna hiçbir işlem yapılmazken, Sham (S) grubuna sadece laparatomi yapıldı. Ginger-1 ve 2 (G1 ve G2) gruplarına cerrahi işlem yapılmadan sırasıyla 100 ve 200 mg/kg/gün ginger, 7 gün boyunca verildi. Çalışma (Ç) grubunda sadece koledok bağlandı. Tedavi-1 ve 2 (T1 ve T2) gruplarına koledoğun bağlanmasını takiben post operatif 3. günden itibaren 7 gün süresiyle sırasıyla 100 ve 200 mg/kg/gün ginger verildi. Çalışma bitiminde serum AST, ALT, GGT, bilirubin ve hem doku hem de serum SOD, GSH, MDA ölçümleri ve karaciğer hücre apoptozis değerlendirilmesi için intrakardiyak ponksiyon ile kan ve doku örnekleri alındı.Zencefil, serum ve doku düzeylerinde çalışma grubu ile tedavi grupları arasında ölçülen parametreler ve apoptozis açısından istatistiksel anlamlı (T2 grubunda AST değeri hariç) bir fark oluşturmamıştır. Doku GSH düzeyleri ve serum SOD değerleri sadece ginger alan gruplarda (G1 ve G2) hafif yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, zencefil ekstresinin serum ve doku değerleri ve karaciğer hücresi apoptozisi bakılarak yapılan incelemeler sonucunda tıkanma sarılığı ile oluşturulan hasarı koruyucu, engelleyici ya da azaltıcı bir etkisi saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Obstructive jaundice is one of the most important surgical causes of childhood jaundices. The aim of this study is to investigate effects of ginger(Gingiber officinalis) extracts on liver damage in obstructive jaundice produced by experimentally ligating the choledochus.Forty two Wistar-albino rats were randomly allocated into 7 groups (n=6). Nothing was performed in the control (K) group. Only laparatomy was performed in the sham (S) group. The ginger 1 and 2 (G1 and G2) groups recieved only 100 and 200 mg/kg/day dose of ginger extract for 1 week orally.In study group,common bile duct ligation was done.In treatment 1 and 2 (T1 and T2) group common bile duct ligation was followed by administration of 100 and 200 mg/kg/day dose of ginger extract for 1 week orally from the third post operative day. Blood samples and liver were harvested in order to evaluate the serum AST, ALT, GGT, bilirubin, SOD, GSH, MDA and liver tissue SOD, GSH, MDA levels and liver apoptosis.Ginger administration did not result in any differences of serum or tissue levels of the studied parameters and liver apoptosis between the groups statistically (except AST levels in group T2). Tissue GSH and serum SOD levels were only mildly increased in groups recieving ginger alone.In conclusion, there is no evidence for protective, inhibitive and decreasing effects of ginger extract on liver injury in experimental obstructive jaundice with these findings.