Triethylene glycol dimethacrylate (TEGDMA)'ın biyouyumluluğunun hücre kültürü yöntemiyle sito-morfolojik olarak incelenmesi
Cytomorphologic investigation of the triethylene glycol dimethacrylate (TEGDMA) biocompatibility on cell culture
- Tez No: 248473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Triethylene glycol dimethacrylate (TEGDMA) rezin esaslı dental materyallerin vizkositesini düzenlemek amacıyla kullanılan bir co-monomerdir. Rezin esaslı dental materyaller; çözünme, erozyon veya yıkım sonucunda parçalarını biyolojik ortama salabilirler. Polimerize olmuş dental materyallerden önemli miktarlarda TEGDMA salınabilir. Bu salınma yabancı maddelere karşı monositler tarafından yönetilen immün ve enflamatuar cevapların verilmesi ile sonuçlanabilir.Sitotoksitite, materyallerin hücreler üzerindeki toksik etkilerini belirten bir biyouyumluluk test prosedürüdür. Sitotoksik bir materyal hücre büyümesini ve bölünmesini durdurabilir veya apoptozis ve nekroz gibi süreçleri aktive edebilir. Bu çalışmanın amacı insan monosit hücrelerinde (THP-1) TEGDMA' nın olası sitotoksik etkilerini araştırmaktır.THP-1 hücreleri 48 saat süresince Lipopolysaccharide (LPS) ile birlikte veya yalnız başına çeşitli TEGDMA konsantrasyonlarına (0,125mM, 0,25mM, 0.5mM, 1mM, 2mM, 4mM, 8mM) maruz bırakıldı. İşlem yapılmamış bir grup negatif kontrol, LPS uygulanmış bir grup ise pozitif kontrol olarak kullanıldı. TEGDMA ve LPS nin hücre bölünmesi, hücre canlılığı ve apoptozis üzerine etkileri ışık mikroskobu yöntemiyle araştırıldı.0,25mM'ın üzerindeki TEGDMA konsantrasyonlarının hücre çoğalmasında azalmaya neden olduğu, 0,125mM'ın üzerindeki TEGDMA konsantrasyonlarının ise apoptotik etki oluşturduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Triethylene glycol dimethacrylate (TEGDMA) is a co-monomer that has been generally used to dilute viscous polymers (like Bis-GMA) to obtain suitable viscosities for dental applications. As a result of solution, erosion or degradation, resin-based dental materials may release their components into biological media. Considerable quantities of TEGDMA may release from polymerized dental composites. This release may trigger host immune and inflammatory responses against foreign materials, mediated by monocytes.Cytotoxicity is a biocompatibility test procedure that is frequently used to investigate the toxic effects of a material on living cells. A cytotoxic agent can stop cell growth and division or can activate processes such as apoptosis or necrosis. The aim of this study was to investigate the probable cytotoxic effects of TEGDMA on human THP-1 monocytes.THP-1 cells were exposed to various TEGDMA concentrations (0,125mM, 0,25mM, 0,5mM, 1mM, 2mM, 4mM, and 8mM) for 48 hours in the absence and presence of 10 ?g/ml Lipopolysaccharide (LPS). An untreated group was used as negative control and an LPS applied group was used as positive control. The effects of TEGDMA and LPS on cell proliferation, cell viability and apoptosis were evaluated by light microscopy.TEGDMA concentrations over 0,25mM caused a decrease in cell proliferation, and concentrations over 0,125mM caused an apoptotic effect.