Sigara içen bireylerde normal yanak mukozasının kantitatif sitolojik olarak incelenmesi
Quantitative cytological analysis of normal cheek mucosa of smoking individuals
  1. Tez No: 248480
  2. Yazar: MUSTAFA GÖREGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. H. MURAT AKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı ve Patoloji Anabilim Dalında yürütülmüştür. Araştırmaya yaşları 40?64 arasında değişen, sigara kullanan 25 (15 erkek, 10 kadın) ve kullanmayan 20 (12 erkek, 8 kadın) olmak üzere toplam 45 birey dâhil edildi. Bireylerin fırça ile yanak epitel döküntü hücreleri alındı. Alınan örnekler lam üzerine yayıldı. Analizi yapılacak olan yanak epitelyum hücre nükleuslerinin görüntüleri, ışık mikroskobundan (20X büyütme) bilgisayar ortamına bir video-kamera aracılığı ile aktarıldı ve özel bir bilgisayar programı kullanılarak hücrelerin sitomorfometrik ölçümleri yapıldı.Araştırma sonucunda; hem kontrol hem de çalışma grubunda ölçülen Nükleer Alan (NA), Nükleer Çevre (NÇ), Minimal Çap (Çapmin ) ve Maksimal Çap (Çapmax) değerlerinin cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde kadınlarda ve erkeklerde ölçülen değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Aynı parametrelerin yaş gruplarına göre dağılımı incelendiğinde ise kontrol grubunda 40?50 ve 51?62 yaşları arasında ölçülen NA, NÇ, Çapmin ve Çapmax değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık söz konusu iken çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu.Hücre nükleuslarına ait ortalama NA değeri, kontrol grubunda 47.35±1.09, çalışma grubunda 53.32±7.10 olarak tespit edildi. Yapılan analiz sonucu kontrol ve çalışma grubuna ait NA değerleri arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05).Sonuç olarak, sigaranın nükleus morfolojisinde değişikliklere ve özellikle NA ve maksimal çap değerlerinde bir artışa neden olduğunu ve yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelmesi muhtemel değişikliklere, sigaranın da eklenmesiyle hücrelerin adaptasyon yeteneğini kaybederek, piknoza maruz kalmış olabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted by Ataturk University, Faculty of Dentistry, Oral Diagnosis and Radiology Department and Pathology Department. 25 smoking individuals (15 male and 10 female) and 20 non-smoking individuals (12 male and 8 female) whose ages varied between 40 and 64 were involved in the study. Therefore, the total number of individuals involved was 45. Cheek epithelial rash cells of the individuals were taken via a brush. The samples were spread over the slide. The images of the nuclei of the cheek epithelial cells, which were to be analyzed, were transferred from a light microscope (20X zoom) to the computer media with the help of a video-camera and cytomorphometric measurements of the cells were made by using a special computer program.When the distribution of Nuclear Area (NA), Nuclear Environment (NE), Minimal Diameter (Diametermin) and Maximal Diameter (Diametermax) values measured in both control and study groups according to genders was examined as a result of the study, no statistically significant difference was found between male and female individuals. On the other hand, when the distribution of the same parameters according to the age groups was examined, there was a statistically significant difference in NA, NE, Diametermin and Diametermax values in control group whose ages varied between 40?50 and 51?62 whereas there was no statistically significant difference in the study group.The average NA value belonging to the cellular nuclei was 47.35±1.09 in the control group and 53.32±7.10 in the study group. As a result of the analysis, the difference between NA values of the control and study groups were found to be statistically significant (p0.05).In conclusion, it can be stated that smoking leads to some changes in the nucleus morphology and particularly causes an increase in NA and maximal diameter. In addition, it may contribute to the changes that may arise from aging thus making the cells inadaptable and making them subject to pycnosis.